LiputElokuvatEsityspaikatMuu ohjelmaInfo
Espoo Cine 2011
Block not found.

Elokuvat


Elokuvan nimi /
Name of the film
Ohjaaja/
Director
Sarja/
Category
Esitysvuosi/
Screening Year

For 80 Days80 egunean
For 80 Days
Garaño, Jon & Jose Mari Goenaga
Pink Zone2011
AlmanyaAlmanya – Willkommen in Deutschland
Almanya: Welcome to Germany
Şamdereli, YaseminGerMania2011Ohjaaja–käsikirjoittaja Yasemin Şamdereli & käsikirjoittaja Nesrin Şamdereli vieraina.
AmnestyAmnistia
Amnesty
Alimani, BujarCiné Politica
2011
AttenbergAttenberg
Tsangari, Athina Rachel
EC Selection
2011
AuroraAurora
Puiu,  Cristi
Uusi Romania / New Romania
2011
Autoportrait con fuocoAutoportrait: Lento con fuoco
Messier, Martin
Cartes-näytös / Cartes Screening
2011
Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
Messier con amoreAutoportrait: Presto con amoreMessier, Martin Cartes-näytös / Cartes Screening2011Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
The Big EdenBig Eden, The
Dörfler, Peter
Dokumentit / Documetaries
2011
Break My 
FallBreak My Fall
Wichmann, Kanchi
Pink Zone
2011Ohjaaja Kanchi Wichmann & näyttelijä Sophie Anderson vieraina.
Brownian
 MovementBrownian Movement
Leopold, Nanouk
Perhe on pahin / All in the Family
2011
The Children of DiyarbakirMin Dît
The Children of Diyarbakir

Bêzar, MîrazCiné Politica2011
Les 
Contes de la nuitContes de la nuit, Les
Tales of the Night
Ocelot, Michel
EC Selection
2011
CopacabanaCopacabana
Fitoussi, Marc
La Célébration française
2011
Coup 
declatCoup d’éclat
Fabienne
Alcala, José
La Célébration française
2011
DAmour et deau fraicheD’Amour et d’eau fraîche
Living on Love Alone
Czajka, Isabelle
La Célébration française2011
David 
Wants to FlyDavid Wants to Fly
Sieveking, David
Dokumentit / Documetaries2011
DreiDrei
Kolme
Three

Tykwer, Tom
GerMania2011
The HouseDům / Dom
The House
Liová, Zuzana
Perhe on pahin / All in the Family2011Ohjaaja Zuzana Liová vieraana.
E-LoveE-Love
Vilacèque, Anne
La Célébration française2011Ohjaaja Anne Villacèque vieraana.
ElevaatioElevaatio
Lindblad, Christian
Cartes-näytös / Cartes Screening
2011
Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
Ella 
& AleksiElla & Aleksi – Yllätyssynttärit
Syrjä, Juuso
Lasten sunnuntai / Children’s Sunday
2011ENSIESITYS
Ohjaaja Juuso Syrjä & muusikko Markus Koskinen & muusikko Sampo Haapaniemi & Ella & Aleksi veiraina.
If I Want to Whistle, I WhistleEu când vreau să fluier, fluier
If I Want to Whistle, I Whistle
Șerban, Florin
Uusi Romania / New Romania2011
EuropolisEuropolis
Gheorghiţă, Cornel
Uusi Romania / New Romania2011
LExercice de lEtatExercice de l’Etat, L’
The Minister
Schœller, Pierre
Ciné Politica2011
FencesFences
Vonk, José
Cartes-näytös / Cartes Screening
2011
Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
De 
Filles en noirFilles en noir, Des
Young Girls in Black
Civeyrac, Jean-Paul
La Célébration française2011
La Fin 
du silenceFin du silence, La
The End of Silence
Edzard, Roland
La Célébration française2011
FjelletFjellet
The Mountain
Giæver, Ole
Pink Zone
2011
Le Gamin 
au veloGamin au vélo, Le
The Kid with a Bike
Dardenne, Jean-Pierre & Luc Dardenne
Paraatipaikalla / Headline Features
2011Päätöselokuva / Closing film
TaikuriGeheim, Het
"Taikuri"
The Magicians
Lürsem, JoramLapset ja nuoret / Children and the Young2011
 
Gianni e
 le donneGianni e le donne
The Salt of Life
Di Gregorio, Gianni
EC Selection
2011
GigolaGigola
Charpentier, Laure
Pink Zone
2011
Gluckliche FugungGlückliche Fügung
Blessed Events
Stever, Isabelle
Perhe on pahin / All in the Family
2011
El GrifoGrifo, El
The Faucet
Rovira Van Boekholt, Denis
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès competition for Short Films
2011Lyhytelokuva / Short Film
Hai 
paura del buioHai paura del buio
Afraid of the Dark (Bruises)
Coppola, Massimo
EC Selection
2011
Halt auf Freier StreckeHalt auf freier Strecke
Stopped on Track
Dresen, Andreas
GerMania2011
PiiatHelp, The
Piiat
Niceville
Taylor, Tate
Paraatipaikalla / Headline Features
2011
Hors SatanHors Satan
Outside Satan
Dumont, Bruno
La Célébration française2011
House of 
BoysHouse of Boys
Schlim, Jean-Claude
Pink Zone
2011
Hyvä poikaHyvä poika
The Good Son
Bergroth, Zaida
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2011Ohjaaja–käsikirjoittaja Zaida Bergroth & käsikirjoittaja–leikkaaja Jan Forsström esittelemässä.
IllusionistiIllusionniste, L'
Illusionisti
The Illusionist
Chomet, Sylvain
EC Selection
2011
IntiaaniIndiaan, De
"
Intiaani"
The Indian
Houtman, Ineke
Lapset ja nuoret / Children and the Young
2011
IrisIris
Bengts, Ulrika
Lasten sunnuntai / Children’s Sunday
2011ENSIESITYS
Ohjaaja Ulrika Bengts & tuottaja Mats Långbacka & näyttelijä Tobias Zilliacus vieraina.
Isän poikaIsän poika
Papa's Boy
Lemmetty, LeeviLapset ja nuoret /
Children and the Young
2011Lyhytelokuva / Short Film
Je nai 
rien oublieJe n’ai rien oublié
Small World
Chiche, Bruno
Perhe on pahin / All in the Family2011
JättikarhuKæmpestore bjørn, Den
"Jättikarhu"
The Great Bear
Jacobsen, Esben Toft
Lapset ja nuoret / Children and the Young 2011
Jörgen + Anne = tottaJørgen + Anne = sant
"
Jörgen + Anne = totta"
Totally True Love
Sewitsky, Anne
Lapset ja nuoret / Children and the Young2011
Kill 
ListKill List
Wheatley, Ben
Méliès d’Argent -kilpailu / Competition 2011Ohjaaja Ben Wheatley & tuottaja Andrew Strake & näyttelijä MyAnna Buring vieraina.
Kommandør Treholt & ninjatroppenKommandør Treholt & ninjatroppen
Norwegian Ninja
Malling, Thomas Cappelen
Méliès d’Argent -kilpailu / Competition
2011
KukiKuki se vrací
"Kuki"
Kooky
Svěrák, Jan
Lapset ja nuoret / Children and the Young 2011
LandpartieLandpartie
A Day in the Country
Vossoughi, Lucas
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2011Lyhytelokuva / Short Film
Let Me InLet Me In
Reeves, Matt
Midnight Madness: Trolls & Vampires
2011
Das 
letzte Schweigen PK1

Letzte Schweigen, Das
The Silence
Odar, Baran bo
GerMania2011
Little 
Deaths PK1Little Deaths
Hogan, Sean & Andrew Parkinson & Simon Rumley
Méliès d’Argent -kilpailu / Competition
2011Kolmesta itsenäisestä osasta muodostuva episodielokuva.
Loop LoopLoop Loop
Bergeron, Patrick
Cartes-näytös / Cartes Screening
2011Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
Mamma GogoMamma Gógó
Friðriksson, Friðrik Þór
EC Selection
2011
MasksMasks
Marschall, Andreas
Méliès d’Argent -kilpailu / Competition 2011
Memory LaneMemory Lane
Hers, Mikhaël
La Célébration française2011
Midnight in ParisMidnight in Paris
Allen, Woody
Paraatipaikalla / Headline Features
2011
Min elskedeMin elskede
My Beloved
Korsæth, Hilde
Dokumentit /
Documentaries
2011
Miraslava
Miraslava
Santaguida, Roberto
Cartes-näytös / Cartes Screening
2011Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
MyshoesMyshoes
Resinaro, Elsa
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2011Lyhytelokuva / Short Film
My 
Little PrincessMy Little Princess
Ionesco, Eva
Perhe on pahin / All in the Family2011
Napapiirin sankaritNapapiirin sankarit
Lapland Odyssey
Karukoski, Dome
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2011
Just 
Between UsNeka ostane međju nama
Just Between Us

Grlić, Rajko
Perhe on pahin / All in the Family2011
The Other Side of SleepOther Side of Sleep, The
Daly, Rebecca
Méliès d’Argent -kilpailu / Competition2011
OutboundOutbound
Periferic
Apetri, Bogdan George
Uusi Romania / New Romania
2011
Pieds nus sur les limacesPieds nus sur les limaces
Lily Sometimes
Berthaud, Fabienne
Perhe on pahin / All in the Family
2011
PollPoll
The Poll Diaries
Kraus, Chris
GerMania
2011Ohjaaja Chris Karus & näyttelijät Paula Fritze & Uma Fritze vieraina
El premioPremio, El
The Prize
Markovitch, Paula
Ciné Politica
2011
ProtoparticulasProtopartículas
Protoparticles
García Ibarra, Chema
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2011Lyhytelokuva / Short Film
PussikaljaelokuvaPussikaljaelokuva
Sixpackmovie
Jankeri, Ville
Erikoisnäytös / Special Screening
2011ENSIESITYS
Ohjaaja Ville Jankeri, tuottaja Rimbo Salomaa & näyttelijä Eero Milonoff vieraina.
Le 
quattro volteQuattro volte, Le
The Four Times
Frammartino, Michelangelo
EC Selection
2011
Quelques jours de repitQuelques jours de répit
A Few Days of Respite
Hakkar, Amor
Ciné Politica
2011
Rare ExportsRare Exports
Rare Exports: A Christmas Tale
Helader, Jalmari
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2011
Route IrishRoute IrishLoach, KenCiné Politica
2011
 
Russian 
LessonsRussian Lessons
Уроки русского
Gosnkaja, Olga & Andrei Nekrasov Dokumentit / Documentaries2011
 
SaintSaint
Sint
Maas, DickMéliès d’Argent -kilpailu / Competition2011
 
Sandheden om maendSandheden om mænd
Truth About Men
Arcel, NikolajEC Selection
2011
 
Sans 
queue ni teteSans queue ni tête
Special Treatment
Labrune, JeanneLa Célébration française2011
 
SasaSaša
Sasha
Todorović, DennisPink Zone
2011 
Satte Farben vor SchwarzSatte Farben vor Schwarz
Colours in the Dark
Hedman, SophieGerMania
2011
 
SchlafkrankheitSchlafkrankheit
Sleeping Sickness
Köhler, UlrichGerMania
2011
 
SecuestradosSecuestrados
Kidnapped
Vivas, Miguel ÁngelMéliès d'Argent -kilpailu / Méliès d'Argent Competition2011
Méliès d'Argent -voittaja / Méliès d'Argent Winner.
PilvenpiirtäjäSkyskraber
"Pilvenpiirtäjä"
Skyscraper
Schjøtt, RuneLapset ja nuoret / Children and the Young 2011
 
Solutions locales pour un desordre global
Solutions locales pour un désordre global
Think Global, Act Rural
Serreau, ColineDokumentit / Documentaries2011
 
Stake LandStake LandMickle, JimMidnight Madness: Trolls & Vampires2011 
KesälomabluesSummertime Blues
"Kesälomablues"
Reich, MariaLapset ja nuoret / Children and the Young 2011
 
SuddSudd
Out of Erasers
Rosenlund, ErikLyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films2011
Ohjaaja Erik Rosenlund vieraana.
Lyhytelokuva / Short Film
SwansSwansVieira da Silva, Hugo Perhe on pahin / All in the Family2011
 
Sykt 
lykkeligSykt lykkelig
Sairaan onnellinen
Happy, Happy
Sewitsky, AnnePerhe on pahin / All in the Family2011
Ohjaaja Anne Sewitsky vieraana.
TiikeriTīģeris
"Tiikeri"
Tiger
Cimermanis, JānisLapset ja nuoret /
Children and the Young
2011Lyhytelokuva / Short Film
Till det some 
är vackertTill det som är vackert
Pure
Langseth, Lisa
EC Selection
2011
Todo
 loque tu quierasTodo lo que tú quieras
Anything You Want
Mañas, Achero
Perhe on pahin / All in the Family2011
TomboyTomboy
Sciamma, Céline
La Célébration française2011
The Turin 
HorseTorinói ló, A
The Turin Horse
Tarr, BélaEC Selection
2011
 
Tous les hommes sappellent RobertTous les hommes s’appellent Robert
All Men Are Called Robert
Boulier, Marc-Henri
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2011Lyhytelokuva / Short Film
Tous les 
soleilsTous les soleils
Silence of Love
Claudel, Philippe
Perhe on pahin / All in the Family2011
The Tree of LifeTree of Life, The
Malick, Terrence
Paraatipaikalla / Headline Features: Opening Film
2011Avajaiselokuva / Opening Film
TrolljegerenTrolljegeren
The Troll Hunter
Øvredal, André
Midnight Madness: Trolls & Vampires
2011
Tuntematon 
emäntäTuntematon emäntä
Kivihalme, Elina
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2011
Tusen gånger 
starkareTusen gånger starkare
"Tuhat kertaa vahvempi"
A Thousand Times Stronger
Schildt, Peter
Lapset ja nuoret / Children and the Young
2011
Upside DownUpside Down: The Creation Records Story
O’Connor, Danny
Dokumentit / Documentaries
2011
ValdriftValdrift
Falling Apart
Wessels, Jasper
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Films
2011Méliès d'Or -ehdokas / Méliès d'Or nominee.
Lyhytelokuva / Short Film
VaterlosenVaterlosen, Die
The Fatherless
Kreutzer, Marie
Perhe on pahin / All in the Family2011
Venus noireVénus noire
Black Venus
Kechiche, Abdellatif
Ciné Politica
2011
VictimsVictims
Ciccone, Anne Riitta
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films2011
Ohjaaja Anne Riitta Ciccone & tuottaja Francesco Torelli vieraina.
Lyhytelokuva / Short Film
Wake WoodWake Wood
Keatig, DavidMéliès d’Argent -kilpailu / Competition
2011
Osatuottaja Magnus Paulsson vieraana.
When Youre StrangeWhen You’re StrangeDiCillo, TomUlkoilmaesitys / Outdoor Sreening2011
Ulkoilmaesitys / Outdoor Screening
Win WinWin Win
McCarthy, ThomasParaatipaikalla / Headline Features2011
 
Wir 
sind die Nacht

Wir sind die Nacht

We are the Night

Gansel, DennisMéliès d’Argent -kilpailu / Competition2011
 
Über uns das AllÜber uns das All
Above Us Only Sky
Schomburg, JanGerMania
2011
 
Les 
Yeux de sa mereYeux de sa mère, Les
His Mother’s Eyes
Klifa, ThierryPerhe on pahin / All in the Family2011
 
TerhopoikaZīļuks
"Terhopoika"
Acorn Boy
Rīdūze, DaceLapset ja nuoret /
Children and the Young
2011Lyhytelokuva / Short Film
      
AmerAmer
Cattet, Hélène & Bruno Forzani
Méliès d'Argent -kilpailu / Méliès d'Argent Competition2010Méliès d'Argent -voittaja / Méliès d'Argent Winner.
Ohjaaja Hélène Cattet & ohjaaja Bruno Forzani vieraina.
AnderAnder
Castón, Roberto
El mundo español2010
Arbre et la fôretArbre et la forêt, L'
Family Tree
Ducastel, Olivier & Jacques Martineau
La Célébration française
2010
Ataque de los robots de Nebulosa-5Ataque de los robots de Nebulosa-5, El
The Attack of the Robots from Nebula-5
García Ibarra, Chema
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films2010Méliès d'Or -ehdokas / Méliès d'Or Nominee.
Lyhytelokuva / Short Film
Autre mondeAutre monde, L'
Black Heaven
Marchand, Gilles
Méliès d’Argent -kilpailu / Competition

2010

 
Adele Blanc Secin uskomattomat seikkailut
Aventures extraordinaires d'Adèle Blanc-Sec, Les
Adèle Blanc-Secin uskomattomat seikkailut
The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec
Besson, LucMéliès d’Argent -kilpailu / Competition2010
 
AylaAyla
Turhan, Su
(Süleyman Turhan)
GerMania
2010
Baile de la VictoriaBaile de la Victoria, El
The Dancer and the Thief
Trueba, Fernando
El mundo español
2010
 
Bessones del Carrer de PonentBessones del Carrer de Ponent, Les
The Twin Girls of Sunset Street
Riba, Marc & Anna Solanas
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2010
Lyhytelokuva / Short Film
BestevennerBestevenner
"Bestikset"
Rafiki
Lo, Christian
Lapset ja nuoret / Children and the Young2010
 
Burviga DienaBurvīga diena
"Ihana päivä"
Wonderful Day
Skapāns, NilsLapset ja nuoret / Children and the Young2010
Lyhytelokuva / Short Film
CarlosCarlos
Assayas, Olivier
Paraatipaikalla / Headline Features
2010
 
CenturionCenturion
Marshall, Neil
Paraatipaikalla / Headline Features2010
 
Cuchillo de paloCuchillo de Palo
108
Costa, Renate
El mundo español
2010
 
Demain des l aubeDemain dès l'aube
Tomorrow at Dawn
Dercourt, DenisLa Célébration française
2010 
Down TerraceDown Terrace
Wheatley, Ben
EC Selection 2010 
Draquila - L Italia che tremaDraquila – L'Italia che trema
Draquila – Italy Trembles
Guzzanti, Sabina
Dokumentit / Documentaries
2010 
Edie & TheaEdie & Thea: A Very Long Engagement
Muska, Susan & Gréta Ólafsdottir
Pink Zone
2010Ohjaaja Susan Muska & ohjaaja Gréta Ólafsdottir vieraina.
Ein Augenblick FreiheitEin Augenblick Freiheit
For a Moment, Freedom
Riahi, Arash T.
EC Selection
2010 
Eyes wide openEinaym pkuhot
(
עיניים פקוחות‎)
Eyes Wide Open
Tabakman, HaimPink Zone
2010
 
Es kommt der TagEs kommt der Tag
The Day Will Come
Schneider, Susanne
GerMania
2010 
FamilieFamilie, En
A Family
Christensen, Pernille Fischer
EC Selection
2010 
FlöjtelösFløjteløs
"Ei pihaustakaan"
Whistleless
Melchior, SiriLapset ja nuoret / Children and the Young2010
Lyhytelokuva / Short Film
EC-silmälogoFrankensteinin lapsi
Frankenstein's Child
Palsio, Mikael
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2010
Ohjaaja Mikael Palsio esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
Frau mit den 5 ElefantenFrau mit den 5 Elefanten, Die
The Woman with the 5 Elephants
Jendreyko, Vadim
Dokumentit / Documentaries
2010 
FremdeFremde, Die
When We Leave
Aladağ, FeoGerMania
2010 Ohjaaja Feo Aladağ & näyttelijä Sibel Kekilli vieraina.
Fri os fra det ondeFri os fra det onde
Deliver Us from Evil
Bornedal, OleMidnight Madness: Revenge Tales
2010 
Ganske snill manGanske snill mann, En
A Somewhat Gentle Man
Moland, Hans Petter
Viime hetken lisäyksiä
2010 
HadewijchHadewijch
Dumont, Bruno
La Célébration française
2010 
HeartlessHeartless
Ridley, Philip
Méliès d’Argent -voittajia / Winners
2010 
Henry of NavarreHenri 4
Henry of Navarre
Baier, Jo
GerMania
2010 
Human ZooHuman Zoo
Rasmussen, Rie
La Célébration française
2010 
Iron HeartIron Heart
Saviniemi, Mikko
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films

2010
Lyhytelokuva / Short Film
JoyJoy
Jong, Mijke de
EC Selection
2010 
Katalin VargaKatalin Varga
Strickland, Peter
EC Selection
2010 
KaupunkilaisiaKaupunkilaisia
Citizens
Kuosmanen, Juho
Cannes-voittaja Juho Kuosmanen
2010Ohjaaja Juho Kuosmanen esittelemässä.
Kawasakiho ruzeKawasakiho růže
Kawasaki's Rose
Hřebejk, Jan
EC Selection
2010 
KohtaamisiaKohtaamisia
Heartbeats
Cantell, Saara
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2010Ohjaaja Saara Cantell esittelemässä.
KenjacKenjac
Donkey
Nuić, AntonioEC Selection
2010
 
LacLac, Un
A Lake
Grandrieux, Philippe
La Célébration française
2010 
Last BreathLast Breath, The
Jackson, DavidLyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films2010Lyhytelokuva / Short Film
LebanonLevanon
(לבנון‎)
Libanon
Lebanon
Maoz, Samuel
(שמוליק מעוז‎)
Paraatipaikalla / Headline Features
2010 
Lost Persons AreaLost Persons Area
Strubbe, Caroline
EC Selection
2010 
Marti dupa CraciunMarţi, după Crăciun
Tuesday, After Christmas
Muntean, Radu
EC Selection
2010 
Mes cheres etudesMes chères études
Student Services
Bercot, Emmanuelle
EC Selection
2010 
MeuteMeute, La
The Pack
Richard, Franck
Méliès d’Argent -kilpailu / Competition
2010 
Miesten vuoroMiesten vuoro
Steam of Life
Berghäll, Joonas & Mika Hotakainen
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2010 
Min bedste fjendeMin bedste fjende
"Paras viholliseni"
My Best Enemy
Ussing, Oliver
Lapset ja nuoret / Children and the Young
2010 
Mine vagantiMine vaganti
Loose Cannons
Özpetek, Ferzan
Pink Zone
2010 
MunaralliMunaralli
The Egg Race
Penttilä, Kaisa
Lapset ja nuoret / Children and the Young
2010Lyhytelokuva / Short Film
MonstersMonsters
Edwards, Gareth
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d’Argent Competition
2010 
Na putuNa putu
On the Path
Žbanić, Jasmila
EC Selection
2010 
Nino pezNiño pez, El
The Fish Child
Puenzo, Lucía
Pink Zone
2010 
Nous troisNous trois
Just the Three of Us
Bertrand, Renaud
La Célébration française
2010 
OrlyOrly
Schanelec, Angela
La Célébration française
2010 
OutcastOutcast
McCarthy, Colm
Méliès d'Argent -kilpailu / Méliès d'Argent Competition
2010 
Over gaden under vandetOver gaden under vandet
Above the Street Below the Water
Sieling, Charlotte
EC Selection
2010 
Paha perhePaha perhe
Bad Family
Salmenperä, Aleksi
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2010 
PartirPartir
Leaving
Corsini, Catherine
La Célébration française
2010 
PivellinaPivellina, La
Covi, Tizza & Rainer Frimmel
EC Selection
2010 
Plein sudPlein Sud
Going South
Lifshitz, Sébastien
La Célébration française
2010 
PokayokePokayoke
Tervonen, Mika
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2010 
Prayers for BobbyPrayers for Bobby
Mulcahy, Russel
Pink Zone
2010 
PrinsessaPrinsessa
Princess
Halonen, Arto
Paraatipaikalla / Headline Features
2010ENSIESITYS
Kulttuurikeskuksen avajaisnäytös / Opening Film of the Cultural Centre.
Ohjaaja Art Halonen & näyttelijä Katja Kukkola & näyttelijä Krista Kosonen & näyttelijä Pirkka Pekka Petelius & näyttelijä Antti Litja & käsikirjoittaja–näyttelijä Paavo Westerberg.
RaptRapt
Belvaux, Lucas
La Célébration française
2010 
REC 2[•REC]²
Balagueró, Jaume & Paco Plaza
Méliès d’Argent -kilpailu / Competition2010
 
Red White & BlueRed White & Blue
Rumley, Simon
Midnight Madness: Revenge Tales
2010
 
RefugeRefuge, Le
The Refuge
Ozon, François
La Célébration française
2010 
RegretsRegrets, Les
Regrets
Kahn, Cédric
La Célébration française
2010 
ReindeerspottingReindeerspotting – pako Joulumaasta
Reindeerspotting – Escape from the Santa Land
Neuvonen, Joonas
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2010 
Risto Räppääjä ja polkypyörävarasRisto Räppääjä ja polkupyörävaras
Ricky Rapper and the Bicycle Thief
Rantasila, Mari
Lapset ja nuoret / Children and the Young
2010 
SackSack, The
Gitsham, Dan
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2010Lyhytelokuva / Short Film
Same same but differentSame Same but Different
Buck
(Detlev Buck)
GerMania
2010 
SavageSavage
Muldowney, Brendan
Midnight Madness: Revenge Tales
2010 
Scouting Book for BoysScouting Book for Boys, The
Harper, Tom
EC Selection
2010 
Secret Diaries of Miss Anne ListerSecret Diaries of Miss Anne Lister, The
Kent, James
Pink Zone
2010 
ShahadaShahada
(الشهادة)
Qurbani, Burhan GerMania
2010 
HunterShekarchi
(شكارچی‎)

The Hunter
Pitts, Rafi
(رفیع پیتز)
GerMania
2010 
SlovenkaSlovenka
Slovenian Girl
Kozole, Damjan
EC Selection
2010 
Solomon KaneSolomon Kane
Bassett, Michael J.
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d'Argent Competition
2010
Soul KitchenSoul Kitchen
Akın, Fatih
Paraatipaikalla / Headline Features
2010
Avajaiselokuva / Opening Film
Standing ArmyStanding Army
Parenti, Enrico & Thomas Fazi
Dokumentit / Documentaries
2010 
SubmarinoSubmarino
Vinterberg, Thomas
Paraatipaikalla / Headline Features
2010
Päätöselokuva / Closing Film
SuperBrorSuperbror
"Superbroidi"
Super Brother
Larsen, Birger
Lapset ja nuoret / Children and the Young2010 
TaulukauppiaatTaulukauppiaat
The Painting Sellers
Kuosmanen, Juho
Cannes-voittaja Juho Kuosmanen / Cannes Winner Juho Kuosmanen
2010Ohjaaja Juho Kuosmanen esittelemässä.
TehrounTehroun
(تهرون)

Téhéran
Homayoun, Nader T.
EC Selection
2010 
Time that RemainsTime That Remains, The
Suleiman, Elia
((إيليا سليمان)
EC Selection
2010 
Time Travel BoyfriendsTime Travel Boyfriends
Halbert, Josephine
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2010Ohjaaja Josephine Halbert esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
Touch of RedTouch of Red
Ilderton, Neil
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès COmpetition for Short Films2010
Ohjaaja Neil Ilderton esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
Toy Story 3Toy Story 3
Unkrich, Lee
Paraatipaikalla / Headline Features
2010 
TürTür, Die
The Door
Saul, Anno
Méliès d’Argent -voittaja / Méliès d'Argent Winner
2010
U2 - Rattle & HumU2 – Rattle and Hum
Joanou, Phil
Ulkoilmaesitys / Outdoor Screening
2010
Ulkoilmaesitys / Outdoor Screening
Uomo che verraUomo che verrà, L'
The Man Who Will Come
Diritti, Giorgio
EC Selection
2010 
UpperdogUpperdog
Johnsen, Sara
Viime hetken lisäyksiä
2010 
Urville
Urville
Christlieb, Angela
Dokumentit / Documetaries
2010Ohjaaja Angela Christlieb vieraana.
VampiresVampires
Lannoo, Vincent
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d'Argent Competition
2010 
Villa AmaliaVilla Amalia
Jacquot, Benoît
La Célébration française
2010