LiputElokuvatEsityspaikatMuu ohjelmaInfo
Espoo Cine 2011
Block not found.

Elokuvat
Ohjelmakartta / Screening Schedule


Elokuvan nimi /
Name of the film
Ohjaaja/
Director
Sarja/
Category
Esitysaika/
Screening time
AlmanyaAlmanya – Willkommen in Deutschland
Almanya: Welcome to Germany
Şamdereli, Yasemin
GerMania23.8. TI/TUE  17.15 Tapiolasali
27.8. LA/SAT
15.45 Louhisali
AmnestyAmnesty
Amnistia
Alimani, BujarCiné Politica

21.8. SU/SUN 12.15 Louhisali
23.8. TI/TUE
17.30 Louhisali

AttenbergAttenberg
Tsangari, Athina Rachel
EC Selection

25.8. TO/THU 17.00 Kino Tapiola

27.8. LA/SAT 13.45 Louhisali


AuroraAurora
Puiu,  Cristi
Uusi Romania / New Romania
21.8. SU/SUN 16.00 Kino Tapiola
The Big EdenBig Eden, The
Dörfler, Peter
Dokumentit / Documetaries
21.8. SU/SUN 20.15 Louhisali
22.8. MA/MON
21.15 Louhisali
Break My FallBreak My Fall
Wichmann, Kanchi
Pink Zone
26.8. PE/FRI 19.15 Louhisali
27.8. LA/SAT
21.30 Kino Tapiola
Brownian MovementBrownian Movement
Leopold, Nanouk
Perhe on pahin / All in the Family
24.8. KE/WED 19.30 Louhisali
26.8. PE/FRI
21.15 Tapiolasali
CARTES PK2Cartes-näytös
Cartes Screening
Useita ohjaajia /
Various directors
Erikoisnäytös / Special Screening26.8. PE/FRI 16.00 Kino Tapiola
28.8. SU/SUN 11.00 Kino Tapiola
The Children of DiyarbakirChildren of Diyarbakir, The
Min Dît

Bêzar, MîrazCiné Politica 26.8. PE/FRI
17.00 Kino Tapiola
28.8. SU/SUN
17.45. Bio Rex 5

Les Contes de la nuitContes de la nuit, Les
Tales of the Night
Ocelot, Michel
EC Selection
20.8. LA/SAT 16.00 Kino Tapiola
27.8. LA/SAT 15.45 Kino Tapiola
CopacabanaCopacabana
Fitoussi, Marc
La Célébration française
25.8. TO/THU 19.00 Tapiolasali
27.8. LA/SAT
16.00 Tapiolasali
Coup declatCoup d’éclat
Fabienne
Alcala, José
La Célébration française
24.8. KE/WED 21.15 Tapiolasali
27.8. LA/SAT 12.00 Kino Tapiola
DAmour et deau fraicheD’Amour et d’eau fraîche
Living on Love Alone
Czajka, Isabelle
La Célébration française19.8. PE/FRI 23.00 Tapiolasali
25.8. TO/THU 19.00 Kino Tapiola
David Wants to FlyDavid Wants to Fly
Sieveking, David
Dokumentit / Documetaries21.8. SU/SUN 14.15 Louhisali
23.8. TI/TUE
19.15 Louhisali
DreiDrei
Three

Tykwer, Tom
GerMania27.8. LA/SAT 18.00 Tapiolasali
E-LoveE-Love
Vilacèque, Anne
La Célébration française19.8. PE/FRI 18.30 Kino Tapiola
28.8. SU/SUN 12.00 Kino Tapiola
Ella & AleksiElla & Aleksi – Yllätyssynttärit
Syrjä, Juuso
Lasten sunnuntai / Children’s Sunday
28.8. SU/SUN 16.00 Tapiolasali
EuropolisEuropolis
Gheorghiţă, Cornel
Uusi Romania / New Romania26.8. PE/FRI 21.00 Bio Rex 5
27.8. LA/SAT
14.00 Tapiolasali
LExercice de lEtatExercice de l’Etat, L’
The Minister
Schœller, Pierre
Ciné Politica19.8. PE/FRI 20.30 Kino Tapiola
28.8. SU/SUN 18.45 Kino Tapiola
De Filles en noirFilles en noir, Des
Young Girls in Black
Civeyrac, Jean-Paul
La Célébration française21.8. SU/SUN 12.00 Tapiolasali
28.8. SU/SUN
13.30 Louhisali
La Fin du silenceFin du silence, La
The End of Silence
Edzard, Roland
La Célébration française20.8. LA/SAT 14.00 Kino Tapiola
22.8. MA/MON 21.00 Kino Tapiola
FjelletFjellet
The Mountain
Giæver, Ole
Pink Zone
23.8. TI/TUE 21.00 Kino Tapiola
28.8. SU/SUN 18.45 Kino Tapiola
For 80 DaysFor 80 Days
80 egunean
Garaño, Jon & Goenaga, Jose Mari
Pink Zone
19.8. PE/FRI 18.30 Louhisali
27.8. LA/SAT
12.00 Bio Rex 5
Le Gamin au veloGamin au vélo, Le
The Kid with a Bike
Dardenne, Jean-Pierre & Luc
Paraatipaikalla: päätöselokuva / Headline Features
28.8. SU/SUN 20.00 Tapiolasali
Gianni e le donneGianni e le donne
The Salt of Life
Di Gregorio, Gianni
EC Selection
20.8. LA/SAT 19.45 Louhisali
28.8. SU/SUN
12.00 Bio Rex 5
GigolaGigola
Charpentier, Laure
Pink Zone
20.8. LA/SAT 22.00 Kino Tapiola
26.8. PE/FRI 23.00 Tapiolasali
27.8. LA/SAT 19.30 Kino Tapiola
Gluckliche FugungGlückliche Fügung
Blessed Events
Stever, Isabelle
Perhe on pahin / All in the Family
24.8. KE/WED 21.30 Louhisali
28.8. SU/SUN
20.15 Louhisali
El GrifoGrifo, El
The Faucet
Rovira Van Boekholt, Denis
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès competition for Short Films
21.8. SU/SUN 21.30 Kino Tapiola
Hai paura del buioHai paura del buio
Afraid of the Dark (Bruises)
Coppola, Massimo
EC Selection
23.8. TI/TUE 15.30 Tapiolasali
24.8. KE/WED
19.00 Bio Rex 5
Halt auf Freier StreckeHalt auf freier Strecke
Stopped on Track
Dresen, Andreas
GerMania23.8. TI/TUE 19.00 Tapiolasali
28.8. SU/SUN
14.00 Bio Rex 5
Hors SatanHors Satan
Outside Satan
Dumont, Bruno
La Célébration française22.8. MA/MON 19.00 Kino Tapiola
28.8. SU/SUN 14.00 Kino Tapiola
House of BoysHouse of Boys
Schlim, Jean-Claude
Pink Zone
25.8. TO/THU 21.00 Tapiolasali
28.8. SU/SUN
19.45 Bio Rex 5
The HouseHouse, The
Dům
Liová, Zuzana
Perhe on pahin / All in the Family24.8. KE/WED 19.15 Kino Tapiola
27.8. LA/SAT
22.15 Louhisali
Hyvä poikaHyvä poika
The Good Son
Bergroth, Zaida
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
23.8. TI/TUE 14.00 Louhisali
25.8. TO/THU
15.15 Tapiolasali
If I Want to Whistle, I WhistleIf I Want to Whistle, I Whistle
Eu când vreau să fluier, fluier

Șerban, Florin
Uusi Romania / New Romania20.8. LA/SAT 15.00 Tapiolasali
28.8. SU/SUN
15.15 Louhisali
IllusionistiIllusionisti
L'
Illusionniste
Chomet, Sylvain
EC Selection
27.8. LA/SAT 14.00 Kino Tapiola
IntiaaniIntiaani
De indiaan,
The Indian
Houtman, Ineke
Lapset ja nuoret / Children and the Young
23.8. TI/TUE 11.15 Tapiolasali
23.8. TO/THU 11.30 Tapiolasali
IrisIris
Bengts, Ulrika
Lasten sunnuntai / Children’s Sunday
21.8. SU/SUN 16.00 Tapiolasali
Je nai rien oublieJe n’ai rien oublié
Small World
Chiche, Bruno
Perhe on pahin / All in the Family20.8. LA/SAT 12.00 Kino Tapiola
24.8. KE/WED 15.15 Tapiolasali
Just Between UsJust Between Us
Neka ostane međju nama

Grlić, Rajko
Perhe on pahin / All in the Family19.8. PE/FRI 16.30 Kino Tapiola
27.8. LA/SAT 22.30 Tapiolasali
JättikarhuJättikarhu
Den kæmpestore bjørn,
The Great Bear
Jacobsen, Esben Toft
Lapset ja nuoret / Children and the Young 23.8. TI/TUE 9.30 Tapiolasali
25.8. TO/THU 13.30 Louhisali
Jörgen + Anne = tottaJörgen + Anne = totta
Jørgen + Anne = sant,
Totally True Love
Sewitsky, Anne
Lapset ja nuoret / Children and the Young24.8. KE/WED 13.00 Louhisali
25.8. TO/THU 13.15 Tapiolasali
KesälomabluesKesälomablues
Summertime Blues
Reich, Maria
Lapset ja nuoret / Children and the Young
22.8. MA/MON 11.30 Kino Tapiola
25.8. TO/THU 11.00 Louhisali

Kill ListKill List
Wheatley, Ben
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d’Argent competition

20.8. LA/SAT 18.00 Kino Tapiola
26.8. PE/FRI 21.00 Kino Tapiola
Kommandør Treholt & ninjatroppenKommandør Treholt & ninjatroppen
Norwegian Ninja
Malling, Thomas Cappelen
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d’Argent competition
20.8. LA/SAT 20.00 Kino Tapiola
25.8. TO/THU 19.00 Bio Rex 5
KukiKuki
Kuky se vrací,
Kooky
Svěrák, Jan
Lapset ja nuoret / Children and the Young 22.8. MA/MON 9.30 Kino Tapiola
25.8. TO/THU 12.00 Kino Tapiola
LandpartieLandpartie
A Day in the Country
Vossoughi, Lucas
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès competitionfor Short Films
22.8. MA/MON 17.15 Louhisali
Isän poikaIsän poika
Papa's Boy
Lemmetty, LeeviLapset ja nuoret /
Children and the Young
22.8. MA/MON
9.00 & 10.15 Sellosali
24.8.KE/WED
9.00 & 10.15 Louhisali
25.8. TO/THU
9.00 & 10.15 Louhisali
TerhopoikaTerhopoika
Zīļuks,
Acorn Boy
Rīdūze, DaceLapset ja nuoret /
Children and the Young
22.8. MA/MON
9.00 & 10.15 Sellosali
24.8.KE/WED
9.00 & 10.15 Louhisali
25.8. TO/THU
9.00 & 10.15 Louhisali
TiikeriTiikeri
Tīģeris,
Tiger
Cimermanis, JānisLapset ja nuoret /
Children and the Young
22.8. MA/MON
9.00 & 10.15 Sellosali
24.8.KE/WED
9.00 & 10.15 Louhisali
25.8. TO/THU
9.00 & 10.15 Louhisali
Let Me InLet Me In
Reeves, Matt
Midnight Madness: Trolls & Vampires
20.8. LA/SAT 17.15 Tapiolasali
27.8. LA/SAT 20.15 Tapiolasali
Das letzte Schweigen PK1

Letzte Schweigen, Das
The Silence
Odar, Baran bo
GerMania19.8. PE/FRI 20.30 Louhisali
26.8. PE/FRI 19.00 Bio Rex 5
Little Deaths PK1Little Deaths
Hogan, Sean & Andrew Parkinson & Simon Rumley
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d’Argent Competition
22.8. MA/MON 19.15 Louhisali
Mamma GogoMamma Gógó
Friðriksson, Friðrik Þór
EC Selection
26.8. PE/FRI
19.00 Tapiolasali
27.8. LA/SAT
15.45 Bio Rex 5
MasksMasks
Marschall, Andreas
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d’Argent Competition 23.8. TI/TUE
17.00 Kino Tapiola
27.8. LA/SAT
23.15 Kino Tapiola
Memory LaneMemory Lane
Hers, Mikhaël
La Célébration française21.8. SU/SUN
12.00 Kino Tapiola
24.8. KE/WED
17.00 Bio Rex 5
Midnight in ParisMidnight in Paris
Allen, Woody
Paraatipaikalla / Headline Features
20.8. LA/SAT
20.00 Tapiolasali
Min elskedeMin elskede
My Beloved
Korsæth, Hilde
Dokumentit /
Documentaries
22.8. MA/MON
15.30 Kino Tapiola
24.8. KE/WED
15.30 Kino Tapiola
MyshoesMyshoes
Resinaro, Elsa
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
22.8. MA/MON
19.15 Louhisali
My Little PrincessMy Little Princess
Ionesco, Eva
Perhe on pahin / All in the Family26.8. PE/FRI 17.00 Tapiolasali
28.8. SU/SUN 17.30 Tapiolasali
Napapiirin sankaritNapapiirin sankarit
Lapland Odyssey
Karukoski, Dome
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
23.8. TI/TUE 13.00 Tapiolasali
24.8. KE/WED 15.00 Louhisali
The Other Side of SleepOther Side of Sleep, The
Daly, Rebecca
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d’Argent Competition21.8. SU/SUN 19.30 Kino Tapiola
23.8. TI/TUE 19.00 Bio Rex 5
OutboundOutbound
Periferic
Apetri, Bogdan George
Uusi Romania / New Romania
25.8. TO/THU 20.30 Louhisali
27.8. LA/SAT 12.00 Tapiolasali
Pieds nus sur les limacesPieds nus sur les limaces
Lily Sometimes
Berthaud, Fabienne
Perhe on pahin / All in the Family
23.8. TI/TUE 20.45 Bio Rex 5
25.8.TO/THU 21.00 Kino Tapiola

PiiatPiiat
The Help,
Niceville
Taylor, Tate
Paraatipaikalla / Headline Features
28.8. SU/SUN 16.00 Kino Tapiola
PilvenpiirtäjäPilvenpiirtäjä
Skyskraber,
Skyscraper
Schjøtt, Rune
Lapset ja nuoret / Children and the Young
23.8. TI/TUE 12.00 Louhisali
24.8. KE/WED 11.30 Tapiolasali
PollPoll
The Poll Diaries
Kraus, Chris
GerMania
21.8. SU/SUN 18.00 Tapiolasali
24.8. KE/WED 21.00 Bio Rex 5
El premioPremio, El
The Prize
Markovitch, Paula
Ciné Politica
20.8. LA/SAT 15.30 Louhisali
21.8. SU/SUN 18.15 Louhisali
ProtoparticulasProtopartículas
Protoparticles
García Ibarra, Chema
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
20.8. LA/SAT
18.00 Kino Tapiola
PussikaljaelokuvaPussikaljaelokuva
Jankeri, Ville
Erikoisnäytös / Special Screening
20.8. LA/SAT 18.00 Louhisali
Le quattro volteQuattro volte, Le
The Four Times
Frammartino, Michelangelo
EC Selection
23.8. TI/TUE 15.45 Louhisali
25.8. TO/THU 16.30 Louhisali
Quelques jours de repitQuelques jours de répit
A Few Days of Respite
Hakkar, Amor
Ciné Politica
25.8. TO/THU 17.00 Tapiolasali
27.8. LA/SAT 12.15 Louhisali
Rare ExportsRare Exports
Rare Exports: A Christmas Tale
Helader, Jalmari
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
22.8. MA/MON 13.45 Kino Tapiola
25.8. TO/THU 14.00 Kino Tapiola
Route IrishRoute Irish
Loach, Ken
Ciné Politica
20.8. LA/SAT 22.00 Tapiolasali
28.8. SU/SUN 13.45 Tapiolasali

Russian LessonsRussian Lessons
Уроки русского
Gosnkaja, Olga & Nekrasov, Andrei
Dokumentit / Documentaries
20.8. LA/SAT 11.30 Louhisali
22.8. MA/MON 15.00 Louhisali

SaintSaint
Sint
Maas, Dick
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d’Argent Competition23.8. TI/TUE
19.00 Kino Tapiola
26.8. PE/FRI 21.30 Louhisali

Sandheden om maendSandheden om mænd
Truth About Men
Arcel, Nikolaj
 EC Selection
24.8. KE/WED 21.15 Kino Tapiola
25.8. TO/THU 17.00 Bio Rex 5
Sans queue ni teteSans queue ni tête
Special Treatment
Labrune, Jeanne
La Célébration française21.8. SU/SUN 20.30 Tapiolasali
SasaSaša
Sasha
Todorović, Dennis
Pink Zone
20.8. LA/SAT 13.30 Louhisali
21.8. SU/SUN 16.15 Louhisali
Satte Farben vor SchwarzSatte Farben vor Schwarz
Colours in the Dark
Hedman, Sophie
GerMania
22.8. MA/MON 19.00 Tapiolasali
27.8. LA/SAT 14.00 Bio Rex 5
SchlafkrankheitSchlafkrankheit
Sleeping Sickness
Köher, Ulrich
GerMania
24.8. KE/WED 19.15 Tapiolasali
28.8. SU/SUN 17.00 Louhisali
SecuestradosSecuestrados
Kidnapped
Vivas, Miguel Ángel
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d’Argent Competition21.8. SU/SUN
21.30 Kino Tapiola
26.8. PE/FRI
23.15 Louhisali
Solutions locales pour un desordre globalSolutions locales pour un désordre global
Think Global, Act Rural
Serreau, Coline
Dokumentit / Documentaries
22.8. MA/MON 17.00 Tapiolasali
24.8. KE/WED 17.00 Tapiolasali
Stake LandStake Land
Mickle, Jim
Midnight Madness: Trolls & Vampires
19.8. PE/FRI 22.30 Louhisali
26.8. PE/FRI 23.00 Kino Tapiola
SuddSudd
Out of Erasers
Rosenlund, Erik
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
21.8. SU/SUN
19.30 Kino Tapiola
SwansSwans
Vieira da Silva, Hugo
Perhe on pahin / All in the Family
19.8. PE/FRI 22.30 Kino Tapiola
28.8. SU/SUN 20.30 Kino Tapiola
Sykt lykkeligSykt lykkelig
Happy, Happy

Sewitsky, Anne
Perhe on pahin / All in the Family26.8. PE/FRI 19.00 Kino Tapiola
TaikuriTaikuri
Het geheim,
The Magicians

Lürsem, Joram
Lapset ja nuoret / Children and the Young24.8. KE/WED 11.00 Louhisali
25.8. TO/THU 9.30 Tapiolasali
Till det some är vackertTill det som är vackert
Pure
Langseth, Lisa
EC Selection
19.8. PE/FRI 21.00 Tapiolasali
28.8. SU/SUN 11.45 Tapiolasali
Todo loque tu quierasTodo lo que tú quieras
Anything You Want
Mañas, Achero
Perhe on pahin / All in the Family26.8. PE/FRI 17.15 Louhisali
27.8. LA/SAT 17.30 Bio Rex 5
TomboyTomboy
Sciamma, Céline
La Célébration française 21.8. SU/SUN 14.00 Tapiolasali
26.8. PE/FRI 17.00 Bio Rex 5
Tous les hommes sappellent RobertTous les hommes s’appellent Robert
All Men Are Called Robert
Boulier, Marc-Henri
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
24.8. KE/WED
17.15 Louhisali
Tous les soleilsTous les soleils
Silence of Love
Claudelle, Philippe
Perhe on pahin / All in the Family24.8. KE/WED 17.00 Kino Tapiola
27.8. LA/SAT 17.30 Louhisali
The Tree of LifeTree of Life, The
Malick, Terrence
Paraatipaikalla: avajaiselokuva / Headline Features: Opening Film
19.8. PE/FRI 18.00 Tapiolasali
TrolljegerenTrolljegeren
The Troll Hunter
Øvredal, André
Midnight Madness: Trolls & Vampires
22.8. MA/MON 21.00 Tapiolasali
27.8. LA/SAT 19.30 Bio Rex 5
Tusen gånger starkareTuhat kertaa vahvempi
Tusen gånger starkare,
A Thousand Times Stronger
Schildt, Peter
Lapset ja nuoret / Children and the Young
23.8. TI/TUE 10.00 Louhisali
24.8. KE/WED 9.30 Tapiolasali
Tuntematon emäntäTuntematon emäntä
Kivihalme, Elina
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
24.8. KE/WED 13.30 Tapiolasali
25.8. TO/THU 15.00 Louhisali
The Turin HorseTurin Horse, The
A torinói ló
Tarr, Béla
EC Selection
27.8. LA/SAT 19.30 Louhisali
Upside DownUpside Down: The Creation Records Story
O’Connor, Danny
Dokumentit / Documentaries
20.8. LA/SAT 21.30 Louhisali
23.8. TI/TUE 21.00 Louhisali
ValdriftValdrift
Falling Apart
Wessels, Jasper
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Films
23.8. TI/TUE
19.00 Kino Tapiola
VaterlosenVaterlosen, Die
The Fatherless
Kreutzer, Marie
Perhe on pahin / All in the Family22.8. MA/MON 17.00 Kino Tapiola
27.8. LA/SAT 17.30 Kino Tapiola
Venus noireVénus noire
Black Venus
Kechiche, Abdellatif
Ciné Politica
20.8. LA/SAT 12.00 Tapiolasali
VictimsVictims
Ciccone, Anne Riitta
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
20.8. LA/SAT
20.00 Kino Tapiola
Wake WoodWake Wood
Keatig, David
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d’Argent Competition22.8. MA/MON
17.15 Louhisali
25.8. THO/THU
22.15 Louhisali
When Youre StrangeWhen You’re Strange
DiCillo, Tom
Ulkoilmaesitys / Outdoor Sreening
25.8. TO/THU 22.00 Aurinkoterassi
Win WinWin Win
McCarthy, Thomas
Paraatipaikalla / Headline Features
21.8. SU/SUN 14.00 Kino Tapiola
Wir sind die Nacht

Wir sind die Nacht

We are the Night

Gansel, Dennis
Méliès d’Argent -kilpailu / Méliès d’Argent Competition24.8. KE/WED
17.15 Louhisali
25.8. TO/THU
20.30 Bio Rex 5
Über uns das AllÜber uns das All
Above Us Only Sky
Schomburg, Jan
GerMania
25.8. TO/THU 18.45 Louhisali
28.8. SU/SUN 16.00 Bio Rex Sello 5
Les Yeux de sa mereYeux de sa mère, Les
His Mother’s Eyes
Klifa, Thierry
Perhe on pahin / All in the Family23.8. TI/TUE 21.15 Tapiolasali
28.8. SU/SUN 11.30 Louhisali