Elokuvat Liput Muu ohjelma Esityspaikat Info


Elokuvat sarjoittain /

Films by category


-> Kaikki elokuvat / All films





Paraatipaikalla / Headline Features


Amour
Michael Haneke
Amour (Love)
Avajaiselokuva / Opening Film
Laittomat
John Hillcoat
Laittomat (Lawless)
Päätöselokuva / Closing film
Moonrise Kingdom
Wes Anderson
Moonrise Kingdom
Sneak Preview
To Rome with Love

Woody Allen

To Rome with Love



Urhea

Mark Andrews & Brenda Chapman

Urhea (Brave)



Barbara

Christian Petzold

Barbara

Varaslähtö festivaaliin /

Head Start to the Festival

Le Voyage de la Lune

Georges Méliès

Le Voyage dans la Lune

(A Trip to the Moon)

Vastarestauroitu mykkäklassikko

Cleaning Womenin säestämänä /

Newly restored silent classic with

live music by Cleaning Women

3Simoa

Teemu Nikki

3Simoa

Simo Times Three

Vuoden kotimainen indie /

Finnish Indie Film of the Year

Control

Anton Corbijn

Control

Ulkoilmaesitys /

Outdoor Screening 





Espoo Ciné Selection

Ylös/Up
Just the Wind
Just the Wind (Csak a szél)
Paradies Liebe
Paradies: Liebe (Paradise: Love)
In darkness
In Darkness (W ciemności)
I, Anna
I, Anna
Monsieur Lazhar
Monsieur Lazhar
Die Wand
Die Wand (The Wall)
Kong Curling
Kong Curling (King Curling)
Mer eller mindre mann
Mer eller mindre mann
(The Almost Man)
Der Verdingbub
Der Verdingbub (The Foster Boy)
Simon och ekarna
Simon och ekarna
(Simon and the Oaks)
Kauwboy
Kauwboy
Death of a Superhero
Death of a Superhero
Atmen
Atmen (Breathing)
Lena
Lena
Unfair World
Unfair World (Άδικος κόσμος)
Alps
Alps (Άλπεις)
Il gioiellino
Il gioiellino (The Jewel)
Io sono Li
Io sono Li (Shun Li and the Poet)
Diaz – Don
Diaz - Don't Clean Up This Blood
God
God's Neighbors (Ha-Mashgihim)
Kuma
Kuma
Everybody in Our Family
Everybody in Our Family
(Toată lumea din familia noastră)
La Terre outragée
La Terre outragée
(Land of Oblivion)
The Woman Who Brushed Off Her Tears
The Woman Who Brushed Off Her Tears (Жената која ги избриша своите солзи)




Lækker Danmark

Ylös/Up

10 timer til Paradis

10 timer til Paradis (Teddy Bear)

BeastBeast

Hvidsten GruppenHvidsten Gruppen - nogle må dø for at andre kan leve (This Life)
LabradorLabrador (Out of Bounds)

Undskyld jeg forstyrrer
Undskyld jeg forstyrrer
(Excuse Me)
Vaerelse 304
Værelse 304 (Room 304)




Danske favoritter

Ylös/Up

Europa
Europa
Juhlat
Juhlat (Festen)
Adams aebler
Adams æbler (Adam's Apples)
En familie
En familie (A Family)
Submarino
Submarino
Kosto
Kosto (Hævnen)




GerMania

Ylös/Up

Dreileben – Etwas Besseres als den Tod
Dreileben 1 - Etwas Besseres als den Tod (Beats Being Dead)
Dreileben 2 – Komm mir nicht nach
Dreileben 2 - Komm mir nicht nach (Don't Follow Me Around)
Dreileben, Teil 3 – Eine Minute Dunkel
Dreileben, Teil 3 - Eine Minute Dunkel (One Minute of Darkness)
Dreileben-trilogia
Dreileben-trilogia
(Dreileben Trilogy)
Was bleibt 1a
Was bleibt
(Home for the Weekend)
Baikonur
Baikonur
Fenster zum Sommer
Fenster zum Sommer
(Summer Window)
Glück
Glück (Bliss)
Gnade
Gnade (Mercy)
Dreiviertelmond
Dreiviertelmond
(Three Quarter Moon)


 




El mundo español

Ylös/Up
Amador
Amador
La chispa de la vida
La chispa de la vida
30 años de oscuridad
30 años de oscuridad
(30 Years of Darkness)
La voz dormida
La voz dormida (Sleeping Voice)
Kanimambo
Kanimambo
El páramo
El páramo (The Squad)
Eva
Eva
   



La Célébration française

Ylös/Up
Poulet aux prunes
Poulet aux prunes
(Chicken with Plums)
L
L'Enfant d'en haut (Sister)
A moi seule
A moi seule (Coming Home)
La Fée
La Fée (The Fairy)
Louise Wimmer
Louise Wimmer
Le Fils de l
Le Fils de l'autre (The Other Son)
Alyah
Alyah (Aliyah)
Et si on vivait tous ensemble ?
Et si on vivait tous ensemble ? (And If We All Lived Together?)
JC comme Jésus Christ
JC comme Jésus Christ
(Play It Like Godard)
Les Géants
Les Géants (The Giants)
17 filles
17 filles (17 Girls)

Huom! Mihin tahansa La Célébration française -sarjan elokuvaan näytöslipun hankkineet voivat noutaa festivaalin infopisteestä alennuskupongin, joka oikeuttaa kuohuvaan etuun Cinén ravintolateltassa. Teltassa tarjoillaan Moët & Chandon -šamppanjaa. Note! Buying a ticket to any film in the La Célébration française programme entitles you to a Moët & Chandon champagne discount at the Ciné Tent. Please present your film ticket at the info desk at the Cultural Centre to receive your discount coupon.



Dokumentit/Documentaries

Ylös/Up

Anton Corbijn Inside Out
Anton Corbijn Inside out
Roman Polanski: A Film Memoir
Roman Polanski: A Film Memoir
Trashed
Trashed
Crulic
Crulic - The Path to Beyond (Crulic - drumul spre dincolo)
Turning
Turning
Kovasikajuttu
Kovasikajuttu
(The Punk Syndrome)
Les Invisibles
Les Invisibles
30 años de oscuridad
30 años de oscuridad
(30 Years of Darkness)
 




Pink Zone

Ylös/Up

Cloudburst
Cloudburst
Keep the Lights On
Keep the Lights On
Nordzee, Texas
Noordzee, Texas
(North Sea, Texas)
Lipstikka
Lipstikka (Odem)
Weekend
Weekend
Kyss mig
Kyss mig
(With Every Heartbeat)
Skoonheid
Skoonheid (Beauty)
Como Esquecer
Como Esquecer
Les Invisibles
Les Invisibles



Méliès d'Argent -kilpailut / Méliès d'Argent Competitions

Ylös/Up

Beast
Beast
Harold
Harold's Going Stiff
Hell
Hell
Livide
Livide (Livid)
Le Petit poucet
Le Petit poucet
(Hop-o'-My-Thumb)

Méliès d'Argent -kilpailu lyhytelokuville / Méliès d'Argent for Short Films

Ylös/Up
Abgestempelt
Abgestempelt (Punched)
La cruz
La cruz
Employé du mois
Employé du mois
(Employee of the Month)
Outro
Outro
The Trap
The Trap
Undying Love
Undying love (Ódauðleg ást)
¿Por qué desaparecieron los dinosaurios?
¿Por qué desaparecieron los dinosaurios?
(Why Dinosaurs Disappear?)

Méliès-erikoisnäytökset / Méliès Special Screenings

Ylös/Up

Le Voyage de la Lune

Méliès-erikoisnäytös /

Special Méliès Screening

Le Voyage dans la Lune
(A Trip to the moon)
Iron Sky

Méliès d'Argent -voittaja /

Méliès d'Argent Winner

Iron Sky



Kotimaiset helmet / Finnish Gems

Ylös/Up
Le Havre
Le Havre
Hiljaisuus
Hiljaisuus
Kohta 18
Kohta 18
Kovasikajuttu
Kovasikajuttu
(The Punk Syndrome)
Rat King
Rat King
Tähtitaivas talon yllä
Tähtitaivas talon yllä
(Stars Above)
Varasto
Varasto (The Storage)



Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for Children and the Young

Ylös/Up
Jäälohikäärme
"Jäälohikäärme" (Isdraken)
Orheimin komppania
"Orheimin komppania"
(Kompani Orheim /
The Orheim Company)
Tony 10
Tony 10
Simon och ekarna
"Simon ja tammet"
(Simon och ekarna /
Simon and the Oaks)
Kauwboy
"Naakkapoika" (Kauwboy)
Death of a Superhero
"Supersankarin kuolema"
(Death of a Superhero)

Animaationäytös nuorimmille / Animation screening for the youngest


Karhu tulee!
"Karhu tulee!" (Lācis nāk!)
Pikkulintu ja lehti
"Pikkulintu ja lehti"
(Der kleine Vogel und sas Blatt)
Härkätaistelu
"Härkätaistelu" (Korida)

Ilmoittautumislomake päiväkodeille.

Ilmoittautumislomake kouluille.

Ylös/Up



Suomenkieliset ja suomeksi tekstitetyt elokuvat /

Films with Finnish dialogue or subtitles

Ylös/Up
3Simoa
3Simoa (Simo Times Three)
Suomenkielinen /
In Finnish with English subtitles
Vuoden kotimainen indie /
Finnish Indie film of the Year
Adams aebler
Adams æbler (Adamin omenat)
Suomenkielinen tekstitys /
In Danish with Finnish subtitles
Danske Favoritter
Barbara
Barbara
Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys / In German with Finnish & Swedish subtitles
Varaslähtö festivaaliin /
Head Start to the Festival
Control
Control
Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys / In English with Finnish & Swedish subtitles
Ulkoilmaesitys / Outdoor Screening

Death of a Superhero
Death of a Superhero ("Supersankarin kuolema")
Suomenkielinen tekstitys / In English with Finnish subtitles
Espoo Ciné Selection +
Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for the Children & the Young
Europa
Europa
Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys / In English & German with Finnish & Swedish subtitles
Danske Favoritter
Hiljaisuus
Hiljaisuus
Suomenkielinen / In Finnish without subtitles
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
Iron Sky
Iron Sky
Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys / In English & German with Finnish & Swedish subtitles
Méliès d'Argent -voittaja / Méliès d'Argent Winner
Jäälohikäärme
Isdraken ("Jäälohikäärme")
Suomenkielinen tekstitys / In Swedish with Finnish subtitles
Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for the Children & the Young

Kauwboy
Kauwboy ("Naakkapoika")
Suomen- ja englanninkielinen tekstitys / In Dutch with Finnish & English subtitles
Espoo Ciné Selection +
Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for the Children & the Young
Kohta 18
Kohta 18
Suomenkielinen / In Finnish without subtitles
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
Kompani Orheim
Kompani Orheim ("Orheimin komppania")
Suomenkielinen tekstitys / In Norwegian with Finnish subtitles
Kosto
Kosto (Hævnen)
Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys / In Danish, English & Swedish with Finnish & Swedish subtitles
Danske Favoritter
Kovasikajuttu
Kovasikajuttu (The Punk Syndrome)
Suomenkielinen / In Finnish with English subtitles
Kotimaiset helmet / Finnish Gems + Dokumentit / Documentaries
Le Havre
Le Havre
Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys / In French with Finnish & Swedish subtitles
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
Rat King
Rat King
Suomenkielinen / In Finnish with English subtitles
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
Simon och ekarna
Simon och ekarna ("Simon ja tammet", Simon and the Oaks)
Suomen- ja englanninkielinen tekstitys / In Swedish with Finnish & English subtitles
Espoo Ciné Selection +
Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for the Children & the Young
Submarino
Submarino
Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys / In Danish with Finnish & Swedish subtitles
Danske Favoritter
To Rome with Love
To Rome with Love
Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys / In English with Finnish & Swedish subtitles
Paraatipaikalla / Headline Features
Tony 10
Tony 10
Suomen- ja englanninkielinen tekstitys / In Dutch with Finnish & English subtitles
Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for the Children & the Young
Tähtitaivas talon yllä
Tähtitaivas talon yllä (Stars Above)
Suomenkielinen / In Finnish with English subtitles
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
Urhea
Urhea (Brave)
Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys / In English with Finnish & Swedish subtitles
Paraatipaikalla / Headline Features
Varasto
Varasto (The Storage)
Suomenkielinen / In Finnish with English subtitles
Kotimaiset helmet / Finnish Gems



Suomenkieliset englanniksi tekstitetyt elokuvat /

Finnish films with  English subtitles

Ylös/Up
3Simoa
3Simoa (Simo Times Three)
Suomenkielinen ja englanninkielinen tekstitys/
In Finnish with English subtitles
Vuoden kotimainen indie /
Finnish Indie film of the Year
Kovasikajuttu
Kovasikajuttu (The Punk Syndrome)
Suomenkielinen / In Finnish with English subtitles
Kotimaiset helmet / Finnish Gems + Dokumentit / Documentaries
Rat King
Rat King
Suomenkielinen / In Finnish with English subtitles
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
Tähtitaivas talon yllä
Tähtitaivas talon yllä (Stars Above)
Suomenkielinen / In Finnish with English subtitles
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
Varasto
Varasto (The Storage)
Suomenkielinen / In Finnish with English subtitles
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
Ylös/Up


 
Logo

Erotinviiva

Löydä elokuva

Palkkien rako
facebook Block not found.

Yhteystiedot /
Contact Information:

Espoo Cinén lipunmyynti/
Espoo Ciné Box Office

Puhelin / Tel.:
(09) 8165 7215

Espoo Cinén festivaalitoimisto /
Espoo Ciné IFF Festival office

Puhelin / Tel.:
+358 (0)9 466 599

Sähköposti / Email:
office(at)espoocine.fi

Postiosoite / Postal address:
PL 95 / PO Box 95,
FI-02101 Espoo, Finland

Käyntiosoite / Street address:
Tapiolan keskustorni, 2. krs, Tapiontori 1
02100 Espoo, Finland