Elokuvat Liput Muu ohjelma Esityspaikat Info

Arkisto

Vanhat ohjelmakirjat ja -kartat /
Old catalogues & screening schedules



Elokuvan nimi /
Name of the film
Ohjaaja(t) /
Director(s)
Sarja/
Category
Esitysvuosi/
Screening Year

10 timer til Paradis 1

10 timer til Paradis

Teddy Bear
Matthiesen, Mad
Lækker Danmark 2012
 
17 filles 17 filles
17 Girls
Coulin, Delphine & Muriel Coulin
La Célébration française
2012
 
30 años de oscuridad

30 años de oscuridad

30 Years of Darkness
Martín, Manuel
El mundo español
2012
 
3Simoa

3Simoa

Simo Times Three
Nikki, Teemu
Vuoden kotimainen indie / Finnish Indie Film of the Year
2012
ENSIESITYS
Ohjaaja-käsikirjoittaja-tuottaja Teemu Nikki & käsikirjoittaja-tuottaja Jani Pösö & näyttelijä Rami Rusinen & näyttelijä Matti Onnismaa & näyttelijä Annika Aapalahti esittelemässä
A moi seule A moi seule
Coming Home
Videau, Frédéric
La Célébration française    
Abgestempelt Abgestempelt
Punched
Rittmannsberger, Michael
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2012
EC 2012
Lyhytelokuvien Méliès d'Argent -kilpailun voittaja / Winners of Méliès d'Argent Competition for Short Films.
Lyhytelokuva / Short film
Adams aebler

Adams æbler

Adam's Apples
Jensen, Anders Thomas
Danske favoritter
2012
 
Unfair World

Ádikos kósmos (Άδικος κόσμος)

Unfair World
Tsítos, Fílippos (Φίλιππος Τσίτος)
EC Selection
2012
 
Alps

Álpeis

(Άλπεις)

Alps
Lánthimos, Jórgos / Giorgios Lanthimos
(Γιώργος Λάνθιμος)
EC Selection
2012
 
Alyah 2 Alyah
Aliyah
Wajeman, Elie
La Célébration française
   
Amador

Amador

Aranoa, Feranando León de
El mundo español
2012
 
Amour

Amour

Love
Haneke, Michael
Paraatipaikalla / Headline Features
2012
EC 2012
Avajaiselokuva / Opening Film
Anton Corbijn Inside Out 1

Anton Corbijn Inside Out

Quirijn, Klaartje
Dokumentit / Documentaries
2012
 
Atmen

Atmen

Markovics, Karl
EC Selection
2012
 
Baikonur 1 Baikonur
Helmer, Veit
GerMania
2012
Ohjaaja-käsikirjoittaja Veit Helmer vieraana
Barbara 1

Barbara

Petzold, Christian
Varaslähtö festivaaliin/
Head Start to Festival
2012
 
Beast

Beast

Boe, Christoffer
Lækker Danmark
Méliès d'Argent
-kilpailut / Méliès d'Argent Competitions
2012
 
Urhea

Brave

Urhea

Andrews, Mark & Brenda Chapman Paraatipaikalla / Headline Features 2012  
Chispa de la vida La 1a

Chispa de la vida, La

As Luck Would Have It
Iglesia, Álex de la
El mundo español
2012
 
Cloudburst

Cloudburst

Fitzgerlad, Thom
Pink Zone
2012
 
Como Esquecer

Como Esquecer

So Hard to Forget
Martino, Malu de
Pink Zone
2012
 
Control

Control

Corbijn, Anton
Ulkoilmaesitys / Outdoor Screening
2012
EC 2012
Ulkoilmaesitys / Outdoor Screening
Crulic

Crulic - drumul spre dincolo

Crulic - The Path to Beyond
Damian, Anca
Dokumentit / Ducomentaries
2012
 
La cruz

Cruz, La

The Cross
Evangelio, Alberto Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2012
Lyhytelokuva / Short Film
Just the Wind

Csak a szél

Just the Wind
Fliegauf, Bence
EC Selection
2012
 
Death of a Superhero 1a

Death of a Superhero

FitzGibbon, Ian
EC Selection
2012
 
Diaz Diaz - Don't Clean Up This Blood
Vicari, Daniele
EC Selection
2012
 
Dreileben-trilogia 1x

Dreileben

-Trilogie

Dreileben Trilogy
Petzold, Christian & Dominik Graf & Christoph Hochhäusler GerMania
2012
 
Dreileben – Etwas Besseres als den Tod 01x

Dreileben 1 - Etwas Besseres als den Tod

Beats Being Dead
Petzold, Christian
GerMania
2012
 
Dreileben 2 – Komm mir nicht nach 1a

Dreileben 2 - Komm mir nicht nach

Don't Follow Me Around
Graf, Dominik
GerMania 2012
 
Dreileben, Teil 3 – Eine Minute Dunkel 1 Dreileben 3 - Eine Minute Dunkel
One Minute of Darkness
Hochhäusler, Christoph
GerMania
2012
 
Dreiviertelmond

Dreiviertelmond

Three Quarter Moon
Zübert, Christian
GerMania
2012
 
Employe du mois

Employé du mois

Employee of the month
Beguin, Olivier
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2012
Lyhytelokuva / Short film
Enfant d en haut, l – Sister1

Enfant d'en haut, L'

Sister
Meier, Ursula
La Célébration française
   
Et si on vivait tous ensemble ?

Et si on vivait tous ensemble ?

And if We All Lived Together?
Robelin, Stéphane
La Célébration française
2012
 
Europa Europa
Trier, Lars von
Danske favoritter
2012
 
En familie  Familie, En
A Family
Fischer Christensen, Pernille
Danske favoritte    
La Fée Fée, La
The Fairy
Abel, Dominique & Fiona Gordon & Bruno Romy
La Célébration française
2012
 
Fenster zum Sommer

Fenster zum Sommer

Summer Window
Handloegten, Hendrik
GerMania
2012
 
Juhlat

Festen

Celebration
Juhlat
Vinterberg, Thomas
Danske favoritter
2012
 
Fils de l autre, Le 1a

Fils de l'autre, Le

The Other Son
 Lévy, Lorraine
La Célébration française 2012
 
Les géants Géants, Les
The Giants
Lanners, Bouli
La Célébration française
2012
 
Il gioiellino

Gioiellino, Il

The Jewel
Molaioli, Andrea
EC Selection
2012
 
Glück Glück
Bliss
Dörrie, Doris
GerMania
2012
 
Gnade 1 Gnade
Mercy
Glasner, Matthias
GerMania
2012
 
Harold s Going Stiff

Harold's Going Stiff

Wright, Keith
Méliès d'Argent
-kilpailu / Méliès d'Argent Competition
2012
Ohjaaja Keith Wright vieraana
Hell

Hell

Fehlbaum, Tim
Méliès d'Argent
-kilpailu / Méliès d'Argent Competition
2012
Näyttelijä Lars Eidinger vieraana
Hiljaisuus

Hiljaisuus

Kirjavainen, Sakari
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2012
 
Hvidsten gruppen

Hvidsten Gruppen - nogle må dø for at andre kan leve

This Life
Bjarup Riis, Anne-Grethe
Lækker Danmark
2012
 
Kosto

Hævnen

Kosto
Bier, Susanne
Danske favoritter
2012
 
I, Anna

I, Anna

Southcombe, Barnaby
EC Selection
2012
 
Les Invisibles

Invisibles, Les

Lifshitz, Sébastien
Pink Zone
2012
 
Io sono Li

Io son Li

Shun Li and the Poet
Segre, Andrea
EC Selection
2012
 
Iron Sky

Iron Sky

Vuorensola, Timo
Méliès d'Argent -voittaja / Méliès d'Argent Winner
2012
Ohjaaja Timo Vuorensola esittelemässä
Jäälohikäärme

Isdraken

Jäälohikäärme
Högdahl, Martin & Håkan Bjerking
Elokuvia lapsille ja nuorille / Film for Children & the Young
2012
 
JC comme Jésus Christ

JC comme Jésus Christ

Play It Like Godard
Zaccaï, Jonathan
La Célébration française
2012
 
Kanimambo

Kanimambo

Hwidar, Abdelatif & Carla Subirana & Adán Aliaga
El mundo español
2012
 
Kauwboy

Kauwboy

"Naakkapoika"
Koole, Boudewijn
EC Selection
2012
 
Keep the Lights On

Keep the Lights On

Sachs, Ira
Pink Zone
2012
 
Pikkulintu ja lehti

Kleine Vogel und das Baltt, Der

The Little Bird and Leaf
"Pikkulintu ja lehti"
Döhren, Lena von
Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for Children & the Young
2012
Lyhytelokuva / Short Film
Kohta18

Kohta 18

Lalli, Maarit
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2012
Ohjaaja Maarit Lalli esittelemässä
Kompanie Orheim

Kompani Orheim

Orheim Company
"Orheimin komppania"
Andresen, Arild Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for Children & the Young 2012
 
Kong Curling

Kong Curling

King Curling
Endresen, Ole
EC Selection
2012
 
Härkätaistelu

Korida

Corrida
"Härkätaistelu"
Cimermanis, Jānis
Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for Children & the Young
2012
 
Kovasikajuttu

Kovasikajuttu

The Punk Syndrome
Passi, J-P & Jukka Kärkkäinen
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2012
 
Kuma

Kuma

Dağ, Umut
EC Selection
2012
 
Kyss mig

Kyss mig

With Every Heartbeat
Keining, Alexandra-Therese
Pink Zone
2012
 
Labrador

Labrador

Aspöck, Fredrikke
 EC Selection
2012
 
Karhu tulee

Lācis nāk!

"Karhu tulee"
Cimermanis, Jānis
Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for Children and the Young
2012
 
Laittomat

Lawless

Laittomat
Hillcoat, John
Paraatipaikalla / Headline Features
2012
EC 2012
Avajaiselokuva / Opening Film
Le Havre

Le Havre

Kaurismäki, Aki
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2012
 
Lena

Lena

Van Rompaey, Christophe
EC Selection
2012
 
Livide

Livide

Livid
Bustillo, Alexandre & Julien Maury
Méliès d'Argent
-kilpailu / Méliès d'Argent Competition
2012
EC 2012
Méliès d'Argent
-voittaja / Méliès d'Argent Winner 
Louise Wimmer

Louise Wimmer

Mennegun, Cyril
La Célébration française
2012
 
God s Neighbors Mashgihim, Ha-
(המשגיחים)

God's Neighbors
Yaesh, Meni
(מני יעיש)
EC Selection
2012
 
Mer eller mindre mann

Mer eller mindre mann

The Almost Man
Lund, Martin
EC Selection
2012
 
Monsieur Lazhar

Monsieur Lazhar

Falardeau, Philippe
EC Selection
2012
 
Moonrise Kingdom Moonrise Kingdom
Anderson, Wes
Sneak Preview
2012
 
Noordzee, Texas

Noordzee, Texas

North Sea Texas
Defurne, Bavo
Pink Zone
2012
 
Undying Love

Ódauðleg ást

Undying Love
Hauksson, Örn
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2012 Lyhytelokuva / Short Film
Lipstikka

Odem

(אודם)
Lipstikka
Sagall, Jonathan
(יהונתן סגל)
Pink Zone 2012
 
Outro

Outro

CHRZU
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2012
Lyhytelokuva / Short Film
Paradies Liebe

Paradies: Liebe

Paradise: Love
Seidl, Ulrich
EC Selection
2012
 
El paramo

 Páramo, El

The Squad
Márquez, Jaime Osorio
Méliès d'Argent
-kilpailu / Méliès d'Argent Competition
2012
 
Le Petit poucet

Petit poucet, Le

Hop-o'-My-Thumb
Van Marina de
Méliès d'Argent
-kilpailu / Méliès d'Argent Competition
2012
 
Por que desaparecieron los dinosaurios 1a

¿Por qué desaparecieron los dinosaurios?

Why Dinosaurs Disappear?
Dharma, Esaú & Mar Delgado
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2012
Lyhytelokuva / Short Film
Poulet aux prunes

Poulet aux prunes

Chicken with Plums
Satrapi, Marjane & Vincent Paronnaud
La Célébration française
2012
 
Rat King

Rat King

Kotwica, Petri
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2012
 
Roman Polanski A Film Memoir

Roman Polanski: A Film Memoir

Bouzereau, Laurent
Dokumentit / Documentaries
2012
 
Simon och ekarna

Simon och ekarna

Simon and the Oaks
Ohlin, Lisa
EC Selection
2012
 
Skoonheid

Skoonheid

Beauty
Hermanus, Oliver
Pink Zone
2012
 
Submarino

Submarino

Vinterberg, Thomas
Danske favoritter
2012
 
La Terre outragée Terre outragée, La
Land of Oblivion
Boganim, Michale
EC Selection
2012
 
To Rome with Love

To Rome with Love

Allen, Woody
Paraatipaikalla / Headline Features 2012
 
Everybody in Our Family 2 Toată lumea din familia noastră
Everybody in Our Family
Jude, Radu
EC Selection
2012
 
Tony 10

Tony 10

Kamp, Mischa
Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for Children and the Young
2012
 
The Trap

Trap, The

Lopez, Alberto
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2012
Lyhytelokuva / Short Film
Trashed

Trashed

Brady, Candida
Dokumentit / Documentaries 
2012
 
Turning

Turning

Atlas, Charles
Dokumentit / Documentaries
2012
 
Tähtitaivas talon yllä

Tähtitaivas talon yllä

Stars Above
Cantell, Saara
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2012
 
Undskyld jeg forstyrrer

Undskyld jeg forstyrrer

Excuse Me
Genz, Riben Henrik
Lækker Danmark 2012
 
Vaerelse 304

Værelse 304

Room 304
Stærmose, Birgitte
Lækker Danmark 2012  
Varasto

Varasto

The Storage
Mäkelä, Taru
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2012
 
Der Verdingbub

Verdingbub, Der

The Foster Boy
Imboden, Markus
EC Selection
2012
 
Voyage de la Lune, Le 1a

Voyage dans la Lune, La

A Trip to the Moon
Méliès, Georges
Paraatipaikalla / Headline Features
2012
Méliès-erikoisnäytös / Méliès Special Screening.
Live-säestys / With live music by Cleaning Women.
Lyhytelokuva / Short Film
Voyage extraordinaire, Le 1a

Voyage extraordinaire, La

The Extraordinary Voyage
Bromberg, Serge & Eric Lange
Paraatipaikalla / Headline Features 2012
Méliès-erikoisnäytös / Méliès Special Screening.
Voz dormida, La 2a

Voz dormida, La

Sleeping Voice
Zambrano, Benito
El mundo español
2012
 
In darkness

W ciemności

In Darkness
Holland, Agnieszka
EC Selection
2012
 
Wand, Die 1a

Wand, Die

The Wall
Pölsler, Julian
EC Selection
2012
Ohjaaja Julian Pölsler vieraana
Was bleibt 2

Was bleibt

Home for the Weekend

Schmid, Hans-Christian
GerMania
2012
Ohjaaja Hans-Christian Schmidt & näyttelijä Lars Eidinger vieraina
Weekend 1a

Weekend

Haigh, Andrew
Pink Zone
2012
 
Woman Who Brushed Off Her Tears, The 1

Ženаtа koја gi izbrišа svoite solzi

(Жената која ги избриша своите солзи)

The Woman Who Brushed off Her Tears
Mitevska, Teona  Strugar (Теона Стругар Митевска) EC Selection
2012
 
           
For 80 Days

80 egunean

80 päivää / For 80 Days
Garaño, Jon & Jose Mari Goenaga Pink Zone  2011  
Almanya - Willkommen in Deutschland

Almanya - Willkommen in Deutschland

Almanya: Welcome to Germany

Şamdereli, Yasemin GerMania 2011 Ohjaaja-käsikirjoittaja Yasemin Şamdereli & käsikirjoittaja Nesrin Şamdereli vieraina.
Amnistia

Amnistia

Amnesty

Alimani, Bujar Ciné Politica
2011
Attenberg

Attenberg

Tsangari, Athina Rachel
EC Selection
2011
Aurora

Aurora

Puiu,  Cristi
Uusi Romania / New Romania
2011
Autoportrait con fuoco

Autoportrait: Lento con fuoco

Messier, Martin
Cartes-näytös / Cartes Screening
2011
Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
Autoportrait con amore

Autoportrait: Presto con amore

Messier, Martin Cartes-näytös / Cartes Screening 2011 Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
The Big Eden

Big Eden, The

Dörfler, Peter
Dokumentit / Documetaries
2011
Break My Fall

Break My Fall

Wichmann, Kanchi
Pink Zone
2011 Ohjaaja Kanchi Wichmann & näyttelijä Sophie Anderson vieraina.
Brownian Movement

Brownian Movement

Leopold, Nanouk
Perhe on pahin / All in the Family
2011
The Children of Diyarbakir

Min Dît

The Children of Diyarbakir
Bêzar, Mîraz Ciné Politica 2011
Les Contes de la nuit

Contes de la nuit, Les

Tales of the Night

Ocelot, Michel
EC Selection
2011
Copacabana

Copacabana

Fitoussi, Marc
La Célébration française
2011
Coup declat

Coup d'éclat

Fabienne

Alcala, José
La Célébration française
2011
D amour et d eau fraiche

D'Amour et d'eau fraîche

Living on Love Alone

Czajka, Isabelle
La Célébration française 2011
David Wants to Fly

David Wants to Fly

Sieveking, David
Dokumentit / Documetaries 2011
Drei

Drei

Kolme / Three
Tykwer, Tom
GerMania 2011
The House

Dům / Dom

The House

Liová, Zuzana
Perhe on pahin / All in the Family 2011 Ohjaaja Zuzana Liová vieraana.
E-Love

E-Love

Vilacèque, Anne
La Célébration française 2011 Ohjaaja Anne Villacèque vieraana.
Elevaatio

Elevaatio

Lindblad, Christian
Cartes-näytös / Cartes Screening
2011
Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
Ella ja Aleksi

Ella & Aleksi - Yllätyssynttärit

Syrjä, Juuso
Lasten sunnuntai / Children's Sunday
2011 ENSIESITYS
Ohjaaja Juuso Syrjä & muusikko Markus Koskinen & muusikko Sampo Haapaniemi & Ella & Aleksi viefraina.
If I Want to Whistle, I Whistle

Eu când vreau să fluier, fluier

If I Want to Whistle, I Whistle

Șerban, Florin
Uusi Romania / New Romania 2011
Europolis

Europolis

Gheorghiţă, Cornel
Uusi Romania / New Romania 2011
LExercice de lEtat

Exercice de l'Etat, L'

The Minister

Schœller, Pierre
Ciné Politica 2011
Fences

Fences

Vonk, José
Cartes-näytös / Cartes Screening
2011
Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
De Filles en noir

Filles en noir, Des

Young Girls in Black

Civeyrac, Jean-Paul
La Célébration française 2011
Fin du silence, la

Fin du silence, La

The End of Silence
Edzard, Roland
La Célébration française 2011
Fjellet

Fjellet

The Mountain
Giæver, Ole
Pink Zone
2011
Le Gamin au velo

Gamin au vélo, Le

The Kid with a Bike

Dardenne, Jean-Pierre & Luc Dardenne
Paraatipaikalla / Headline Features
2011 EC 2011 Päätöselokuva / Closing film
Taikuri

Geheim, Het

"Taikuri" / The Magicians

Lürsem, Joram Lapset ja nuoret / Children and the Young 2011
 
Gianni e le donne

Gianni e le donne

The Salt of Life

Di Gregorio, Gianni
EC Selection
2011
Gigola

Gigola

Charpentier, Laure
Pink Zone
2011
Gluckliche Fugung

Glückliche Fügung

Blessed Events

Stever, Isabelle
Perhe on pahin / All in the Family
2011
El Grifo

Grifo, El

The Faucet

Rovira Van Boekholt, Denis
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès competition for Short Films
2011 Lyhytelokuva / Short Film
Hai paura del buio

Hai paura del buio

Afraid of the Dark (Bruises)

Coppola, Massimo
EC Selection
2011
Halt auf Freier Strecke

Halt auf freier Strecke

Stopped on Track

Dresen, Andreas
GerMania 2011
Piiat

Help, The

Piiat / Niceville

Taylor, Tate
Paraatipaikalla / Headline Features
2011
Hors Satan

Hors Satan

Outside Satan

Dumont, Bruno
La Célébration française 2011
House of Boys

House of Boys

Schlim, Jean-Claude
Pink Zone
2011
Hyvä poika

Hyvä poika

The Good Son

Bergroth, Zaida
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2011 Ohjaaja-käsikirjoittaja Zaida Bergroth & käsikirjoittaja-leikkaaja Jan Forsström esittelemässä.
Illusionisti

Illusionniste, L'

Illusionisti / The Illusionist
Chomet, Sylvain
EC Selection
2011
Intiaani

Indiaan, De

"Intiaani" / The Indian
Houtman, Ineke
Lapset ja nuoret / Children and the Young
2011
Iris

Iris

Bengts, Ulrika
Lasten sunnuntai / Children's Sunday
2011 ENSIESITYS
Ohjaaja Ulrika Bengts & tuottaja Mats Långbacka & näyttelijä Tobias Zilliacus vieraina.
Isän poika

Isän poika

Papa's Boy

Lemmetty, Leevi Lapset ja nuoret /
Children and the Young
2011 Lyhytelokuva / Short Film
Je nai rien oublie

Je n'ai rien oublié

Small World

Chiche, Bruno
Perhe on pahin / All in the Family 2011
Jättikarhu

Kæmpestore bjørn, Den

"Jättikarhu" / The Great Bear

Jacobsen, Esben Toft
Lapset ja nuoret / Children and the Young 2011
Jörgen + Anne = totta

Jørgen + Anne = sant

"Jörgen + Anne = totta" / Totally True Love

Sewitsky, Anne
Lapset ja nuoret / Children and the Young 2011 Ohjaaja Anne Sewitsky vieraana.
Kill List

Kill List

Wheatley, Ben
Méliès d'Argent -kilpailu / Competition 2011 Ohjaaja Ben Wheatley & tuottaja Andrew Strake & näyttelijä MyAnna Buring vieraina.
Kommandør Treholt & ninjatroppen

Kommandør Treholt & ninjatroppen

Norwegian Ninja
Malling, Thomas Cappelen
Méliès d'Argent -kilpailu / Competition
2011
Kuki

Kuki se vrací

"Kuki" / Kooky
Svěrák, Jan
Lapset ja nuoret / Children and the Young 2011
Landpartie

Landpartie

A Day in the Country

Vossoughi, Lucas
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2011 Lyhytelokuva / Short Film
Let Me In

Let Me In

Reeves, Matt
Midnight Madness: Trolls & Vampires
2011
Letzte Schweigen, Das

Letzte Schweigen, Das

The Silence
Odar, Baran bo
GerMania 2011
Little Deaths

Little Deaths

Hogan, Sean & Andrew Parkinson & Simon Rumley
Méliès d'Argent -kilpailu / Competition
2011 Kolmesta itsenäisestä osasta muodostuva episodielokuva.
Loop Loop

Loop Loop

Bergeron, Patrick
Cartes-näytös / Cartes Screening
2011 Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
Mamma Gógó

Mamma Gógó

Friðriksson, Friðrik Þór
EC Selection
2011
Masks

Masks

Marschall, Andreas
Méliès d'Argent -kilpailu / Competition 2011
Memory Lane

Memory Lane

Hers, Mikhaël
La Célébration française 2011
Midnight in Paris

Midnight in Paris

Allen, Woody
Paraatipaikalla / Headline Features
2011
Min elskede

Min elskede

My Beloved

Korsæth, Hilde
Dokumentit /
Documentaries
2011
Miraslava

Miraslava

Santaguida, Roberto
Cartes-näytös / Cartes Screening
2011 Cartesin toiminnanjohtaja Päivi Meros esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
Myshoes

Myshoes

Resinaro, Elsa
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2011 Lyhytelokuva / Short Film
My Little Princess

My Little Princess

Ionesco, Eva
Perhe on pahin / All in the Family 2011
Napapiirin sankarit

Napapiirin sankarit

Lapland Odyssey
Karukoski, Dome
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2011
Just Between Us

Neka ostane međju nama

Just Between Us


Grlić, Rajko
Perhe on pahin / All in the Family 2011
The Other Side of Sleep

Other Side of Sleep, The

Daly, Rebecca
Méliès d'Argent -kilpailu / Competition 2011
Periferic

Periferic

Outbound

Apetri, Bogdan George
Uusi Romania / New Romania
2011
Pieds nus sur les limaces

Pieds nus sur les limaces

Lily Sometimes

Berthaud, Fabienne
Perhe on pahin / All in the Family
2011
Poll

Poll

The Poll Diaries

Kraus, Chris
GerMania
2011 Ohjaaja Chris Karus & näyttelijät Paula Fritze & Uma Fritze vieraina
El premio

Premio, El

The Prize

Markovitch, Paula
Ciné Politica
2011
Protoparticulas

Protopartículas

Protoparticles

García Ibarra, Chema
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2011 Lyhytelokuva / Short Film
Pussikaljaelokuva

Pussikaljaelokuva

Sixpackmovie

Jankeri, Ville
Erikoisnäytös / Special Screening
2011 ENSIESITYS
Ohjaaja Ville Jankeri, tuottaja Rimbo Salomaa & näyttelijä Eero Milonoff vieraina.
Quattro volte, Le

Quattro volte, Le

The Four Times

Frammartino, Michelangelo
EC Selection
2011
Quelques jours de repit

Quelques jours de répit

A Few Days of Respite

Hakkar, Amor
Ciné Politica
2011
Rare Exports

Rare Exports

Rare Exports: A Christmas Tale

Helader, Jalmari
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2011
Route Irish

Route Irish

Loach, Ken Ciné Politica
2011
 
Saint

Saint

Sint

Maas, Dick Méliès d'Argent -kilpailu / Competition 2011
 
Sandheden om maend

Sandheden om mænd

Truth About Men
Arcel, Nikolaj EC Selection
2011
 
Sans queue ni tete

Sans queue ni tête

Special Treatment
Labrune, Jeanne La Célébration française 2011
 
Sasa

Saša

Sasha

Todorović, Dennis Pink Zone
2011  
Satte Farben vor Schwarz

Satte Farben vor Schwarz

Colours in the Dark

Hedman, Sophie GerMania
2011
 
Schlafkrankheit

Schlafkrankheit

Sleeping Sickness
Köhler, Ulrich GerMania
2011
 
Secuestrados

Secuestrados

Kidnapped
Vivas, Miguel Ángel Méliès d'Argent -kilpailu / Méliès d'Argent Competition 2011
EC 2011 Méliès d'Argent -voittaja / Méliès d'Argent Winner.
Pilvenpiirtäjä

Skyskraber

"Pilvenpiirtäjä" / Skyscraper
Schjøtt, Rune Lapset ja nuoret / Children and the Young 2011
 
Solutions locales pour un desordre global

Solutions locales pour un désordre global

Think Global, Act Rural
Serreau, Coline Dokumentit / Documentaries 2011
 
Stake Land

Stake Land

Mickle, Jim Midnight Madness: Trolls & Vampires 2011  
Kesälomablues

Summertime Blues

"Kesälomablues"
Reich, Maria Lapset ja nuoret / Children and the Young 2011
 
Sudd

Sudd

Out of Erasers
Rosenlund, Erik Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2011
Ohjaaja Erik Rosenlund vieraana.
Lyhytelokuva / Short Film
Swans

Swans

Vieira da Silva, Hugo Perhe on pahin / All in the Family 2011
 
Sykt lykkelig

Sykt lykkelig

Sairaan onnellinen / Happy, Happy
Sewitsky, Anne Perhe on pahin / All in the Family 2011
Ohjaaja Anne Sewitsky vieraana.
Tiikeri

Tīģeris

"Tiikeri" / Tiger
Cimermanis, Jānis Lapset ja nuoret /
Children and the Young
2011 Lyhytelokuva / Short Film
Till det some är vackert

Till det som är vackert

Pure
Langseth, Lisa
EC Selection
2011 2011 yleisöäänestyksen voittaja.
Todo loque tu quieras

Todo lo que tú quieras

Anything You Want
Mañas, Achero
Perhe on pahin / All in the Family 2011
Tomboy

Tomboy

Sciamma, Céline
La Célébration française 2011
A torinói ló

Torinói ló, A

The Turin Horse
Tarr, Béla EC Selection
2011
 
Tous les hommes sappellent Robert

Tous les hommes s'appellent Robert

All Men Are Called Robert
Boulier, Marc-Henri
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2011 Lyhytelokuva / Short Film
Tous les soleils

Tous les soleils

Silence of Love
Claudel, Philippe
Perhe on pahin / All in the Family 2011
The Tree of Life

Tree of Life, The

Malick, Terrence
Paraatipaikalla / Headline Features
2011 EC 2011 Avajaiselokuva / Opening Film
Trolljegeren

Trolljegeren

The Troll Hunter
Øvredal, André
Midnight Madness: Trolls & Vampires
2011
Tuntematon emäntä

Tuntematon emäntä

The Unknown Woman

Kivihalme, Elina
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2011
Tusen gånger starkare

Tusen gånger starkare

"Tuhat kertaa vahvempi" / A Thousand Times Stronger
Schildt, Peter
Lapset ja nuoret / Children and the Young
2011
Upside Down

Upside Down: The Creation Records Story

O'Connor, Danny
Dokumentit / Documentaries
2011
Russian Lessons

Uroki russkogo (Уроки русского)

Russian Lessons
Konskaja, Olga & Andrei Nekrasov (Ольга Конская & Андрей Некрасов)
Dokumentit / Documentaries 2011
 
Valdrift

Valdrift

Falling Apart
Wessels, Jasper
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Films
2011 EC 2011 Méliès d'Or -ehdokas / Méliès d'Or nominee.
Lyhytelokuva / Short Film
Vaterlosen, Die

Vaterlosen, Die

The Fatherless
Kreutzer, Marie
Perhe on pahin / All in the Family 2011
Venus noire

Vénus noire

Black Venus
Kechiche, Abdellatif
Ciné Politica
2011
Victims

Victims

Ciccone, Anne Riitta
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2011
Ohjaaja Anne Riitta Ciccone & tuottaja Francesco Torelli vieraina.
Lyhytelokuva / Short Film
Wake Wood

Wake Wood

Keatig, David Méliès d'Argent -kilpailu / Competition
2011
Osatuottaja Magnus Paulsson vieraana.
When Youre Strange

When You're Strange

DiCillo, Tom Ulkoilmaesitys / Outdoor Sreening 2011
Ulkoilmaesitys / Outdoor Screening
Win Win

Win Win

McCarthy, Thomas Paraatipaikalla / Headline Features 2011
 
Wir sind die Nacht

Wir sind die Nacht

We are the Night

Gansel, Dennis Méliès d'Argent -kilpailu / Competition 2011
 
Uber uns das All

Über uns das All

Above Us Only Sky
Schomburg, Jan GerMania
2011
 
Les Yeux de sa mere

Yeux de sa mère, Les

His Mother's Eyes

Klifa, Thierry Perhe on pahin / All in the Family 2011
 
Terhopoika

Zīļuks

"Terhopoika" / Acorn Boy

Rīdūze, Dace Lapset ja nuoret /
Children and the Young
2011 Lyhytelokuva / Short Film
 

 

       
Amer

Amer

Cattet, Hélène & Bruno Forzani
Méliès d'Argent -kilpailu / Méliès d'Argent Competition 2010 EC 2010 Méliès d'Argent -voittaja / Méliès d'Argent Winner.
Ohjaajat Hélène Cattet & Bruno Forzani vieraina.
Ander

Ander

Castón, Roberto
El mundo español 2010
L arbre et la forêt

Arbre et la forêt, L'

Family Tree
Ducastel, Olivier & Jacques Martineau
La Célébration française
2010
Nebulosa

Ataque de los robots de Nebulosa-5, El

The Attack of the Robots from Nebula-5
García Ibarra, Chema
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2010 EC 2010 Méliès d'Or -ehdokas / Méliès d'Or Nominee.
Lyhytelokuva / Short Film
L autre monde

Autre monde, L'

Black Heaven
Marchand, Gilles
Méliès d'Argent -kilpailu / Competition

2010

 
Les Aventures extraordinaires d

Aventures extraordinaires d'Adèle Blanc-Sec, Les

Adèle Blanc-Secin uskomattomat seikkailut / The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec
Besson, Luc Méliès d'Argent -kilpailu / Competition 2010
 
Ayla

Ayla

Turhan, Su
(Süleyman Turhan)
GerMania
2010
El Baile de la victoria

Baile de la Victoria, El

The Dancer and the Thief
Trueba, Fernando
El mundo español
2010
 
Bessones del Carrer de Ponent

Bessones del Carrer de Ponent, Les

The Twin Girls of Sunset Street
Riba, Marc & Anna Solanas
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2010
Lyhytelokuva / Short Film
Bestevenner

Bestevenner

"Bestikset" / Rafiki
Lo, Christian
Lapset ja nuoret / Children and the Young 2010
 
Ihana päivä

Burvīga diena

"Ihana päivä" / Wonderful Day
Skapāns, Nils Lapset ja nuoret / Children and the Young 2010
Lyhytelokuva / Short Film
Carlos

Carlos

Assayas, Olivier
Paraatipaikalla / Headline Features
2010
 
Centurion

Centurion

Marshall, Neil
Paraatipaikalla / Headline Features 2010
 
Cuchillo de Palo

Cuchillo de Palo

108
Costa, Renate
El mundo español
2010
 
Demain dès l aube

Demain dès l'aube

Tomorrow at Dawn
Dercourt, Denis La Célébration française
2010  
Down Terrace

Down Terrace

Wheatley, Ben
EC Selection 2010  
Draquila

Draquila - L'Italia che trema

Draquila - Italy Trembles
Guzzanti, Sabina
Dokumentit / Documentaries
2010  
Edie ja Thea

Edie & Thea: A Very Long Engagement

Muska, Susan & Gréta Ólafsdottir
Pink Zone
2010 Ohjaaja Susan Muska & ohjaaja Gréta Ólafsdottir vieraina.
Ein Augenblick Freiheit

Ein Augenblick Freiheit

For a Moment, Freedom
Riahi, Arash T.
EC Selection
2010  
Eyes Wide Open

Einaym pkuhot

(עיניים פקוחות‎)

Eyes Wide Open
Tabakman, Haim
(חיים טבקמן)
Pink Zone
2010
 
Es kommt der Tag

Es kommt der Tag

The Day Will Come
Schneider, Susanne
GerMania
2010  
En familie

Familie, En

A Family
Christensen, Pernille Fischer
EC Selection
2010  
Fløjteløs

Fløjteløs

"Ei pihaustakaan" / Whistleless
Melchior, Siri Lapset ja nuoret / Children and the Young 2010
Lyhytelokuva / Short Film
EC-silmälogo

Frankensteinin lapsi

Frankenstein's Child
Palsio, Mikael
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2010
Ohjaaja Mikael Palsio esittelemässä.
Lyhytelokuva / Short Film
Frau mit den 5 Elefanten

Frau mit den 5 Elefanten, Die

The Woman with the 5 Elephants
Jendreyko, Vadim
Dokumentit / Documentaries
2010  
Die Fremde

Fremde, Die

When We Leave
Aladağ, Feo GerMania
2010 Ohjaaja Feo Aladağ & näyttelijä Sibel Kekilli vieraina.
FRi os fra det onde

Fri os fra det onde

Deliver Us from Evil
Bornedal, Ole Midnight Madness: Revenge Tales
2010  
En ganske snill mann

Ganske snill mann, En

A Somewhat Gentle Man
Moland, Hans Petter
Viime hetken lisäyksiä
2010  
Hadewijch

Hadewijch

Dumont, Bruno
La Célébration française
2010  
Heartless

Heartless

Ridley, Philip
Méliès d'Argent -voittajia / Winners
2010  
Henri 4

Henri 4

Henry of Navarre
Baier, Jo
GerMania
2010  
Human Zoo

Human Zoo

Rasmussen, Rie
La Célébration française
2010  
Iron Heart

Iron Heart

Saviniemi, Mikko
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films

2010
Lyhytelokuva / Short Film
Joy

Joy

Jong, Mijke de
EC Selection
2010  
Katalin Varga

Katalin Varga

Strickland, Peter
EC Selection
2010  
Kaupunkilaisia

Kaupunkilaisia

Citizens
Kuosmanen, Juho
Cannes-voittaja Juho Kuosmanen / Cannes Winner Juho Kuosmanen
2010 Ohjaaja Juho Kuosmanen esittelemässä.
Kawasaki

Kawasakiho růže

Kawasaki's Rose
Hřebejk, Jan
EC Selection
2010  
Kohtaamisia

Kohtaamisia

Heartbeats
Cantell, Saara
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2010 Ohjaaja Saara Cantell esittelemässä.
Kenjac

Kenjac

Donkey
Nuić, Antonio EC Selection
2010
 
Un lac

Lac, Un

A Lake
Grandrieux, Philippe
La Célébration française
2010  
The Last Breath

Last Breath, The

Jackson, David Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2010 Lyhytelokuva / Short Film
Lebanon

Levanon

(לבנון‎)

Libanon / Lebanon
Maoz, Samuel
(שמוליק מעוז‎)
Paraatipaikalla / Headline Features
2010  
Lost Persons Area

Lost Persons Area

Strubbe, Caroline
EC Selection
2010  
Tuesday, After Christmas

Marţi, după Crăciun

Tuesday, After Christmas
Muntean, Radu
EC Selection
2010  
Mes chères études

Mes chères études

Student Services
Bercot, Emmanuelle
EC Selection
2010  
La Meute

Meute, La

The Pack
Richard, Franck
Méliès d'Argent -kilpailu / Competition
2010  
Miesten vuoro

Miesten vuoro

Steam of Life
Berghäll, Joonas & Mika Hotakainen
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2010  
Min bedste fjende

Min bedste fjende

"Paras viholliseni" / My Best Enemy
Ussing, Oliver
Lapset ja nuoret / Children and the Young
2010  
Mine vaganti

Mine vaganti

Loose Cannons
Özpetek, Ferzan
Pink Zone
2010  
Munaralli

Munaralli

The Egg Race
Penttilä, Kaisa
Lapset ja nuoret / Children and the Young
2010 Lyhytelokuva / Short Film
Monsters

Monsters

Edwards, Gareth
Méliès d'Argent -kilpailu / Méliès d'Argent Competition
2010  
On the Path

Na putu

On the Path
Žbanić, Jasmila
EC Selection
2010  
El nino pez

Niño pez, El

The Fish Child
Puenzo, Lucía
Pink Zone
2010  
Nous trois

Nous trois

Just the Three of Us
Bertrand, Renaud
La Célébration française
2010  
Orly

Orly

Schanelec, Angela
La Célébration française
2010  
Outcast

Outcast

McCarthy, Colm
Méliès d'Argent -kilpailu / Méliès d'Argent Competition
2010  
Over gaden

Over gaden under vandet

Above the Street Below the Water
Sieling, Charlotte
EC Selection
2010  
Paha perhe

Paha perhe

Bad Family
Salmenperä, Aleksi
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2010  
Partir

Partir

Leaving
Corsini, Catherine
La Célébration française
2010  
La Pivellina

Pivellina, La

Covi, Tizza & Rainer Frimmel
EC Selection
2010  
Plein sud

Plein Sud

Going South
Lifshitz, Sébastien
La Célébration française
2010  
Pokayoke

Pokayoke

Tervonen, Mika
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films
2010  
Prayers for Bobby

Prayers for Bobby

Mulcahy, Russell
Pink Zone
2010
 
Prinsessa

Prinsessa

Princess
Halonen, Arto
Paraatipaikalla / Headline Features
2010
Kulttuurikeskuksen avajaiselokuva. Ohjaaja-käsikirjoittaja-tuottaja Arto Halonen & käsikirjoittaja-näyttelijä Paavo Westerberg & näyttelijä Katja Kukkola & näyttelijä Pirkka-Pekka Petelius & näyttelijä Antti Litja vieraina.
Rapt

Rapt

Belvaux, Lucas
La Célébration française
2010
 
Rec2

[●Rec]2

Balagueró, Jaume & Paco Plaza
Méliès d'Argent -kilpailu / Méliès d'Argent Competition  2010  
Red White & Blue

Red White Blue

Rumley, Simon
Midnight Madness: Revenge Tales
2010
 
Refuge

Refuge, Le

The Refuge
Ozon, François
La Célébration française 2010
 
Regrets

Regrets, Les

Regrets
Kahn, Cédric
La Célébration française  2010
 
Reindeerspotting

Reindeerspotting - pako joulumaasta

Reideerspotting - Escape from Santaland
Neuvonen, Joonas
Kotimaiset helmet / Finnish Gems
2010
 
Risto Räppääjä ja polkupyörävaras

Risto Räppääjä ja polkypyörävaras

Risto Rappare och cykeltjuven
Rantasila, Mari
Elokuvia lapsille ja nuorille / Films for Children and the Young
2010
 
The Sack

Sack, The

Gitsham, Dan
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2010
 
Same Same but Different

Same Same but Different

Buck [= Detlev Buck]
GerMania
2010
 
Savage

Savage

Muldowney, Brendan
Midnight Madness: Revenge Tales
2010
 
Scouting book

Scouting Book for Boys

Harper, Tom
 EC Selection
2010
 
The Secret Diaries of Miss Anne Lister

Secret Diaries of Miss Anne Lister, The

Kent, James
Pink Zone
2010
 
Shahada

Shahada

(لشهادة‎)

Faith

Qurbani, Burhan
(برهان قربانی)
GerMania
2010
 
The Hunter

Shekarchi

‪)‬شکارچی‪(‬

The Hunter
Pitts, Rafi
(رفیع پیتز)
GerMania
2010
 
Slovenka

Slovenka

Slovenian Girl
Kozole, Damjan
EC Selection
2010
 
Solomon Kane

Solomon Kane


Bassett, Michael J.
Méliès d'Argent -kilpailu / Méliès d'Argent Competition 2010
 
Soul Kitchen

Soul Kitchen

Akın, Fatih
Paraatipaikalla / Headline Features
2010
EC 2010 Avajaiselokuva / Opening Film.
Yleisöäänestyksen voittaja.
Standing Army

Standing Army

Parenti, Enrico & Thomas Fazi
Dokumentit / Documetaries 2010
 
Submarino

Submarino

Vinterberg, Thomas
Paraatipaikalla / Headline Features
2010
EC 2010 Päätöselokuva / Closing Film.
Superbror

Superbror

"Superbroidi" / Super Brother
Larsen, Birger
Elokuvia lapislle ja nuorille / Films for Children & the Young
2010
 
Taulukauppiaat

Taulukauppiaat

The Painting Sellers
Kuosmanen, Juho
Cannes-voittaja Juho Kuosmanen / Cannes Winner Juho Kuosmanen 2010
Ohjaaja Juho Kuosmanen esittelemässä.
Tehroun

Tehroun

(تهرون )

Téhéran
Homayoun, Nader Takmil
( نادرتکمیل همايون)
EC Selection
2010
 
The Time That Remains

Time that Remains, The

 Suleiman, Elia
(إيليا سليمان‎)
EC Selection
2010
 
Time Travel Boyfriends

Time Travel Boyfriends

 Halbert, Josephine
Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2010
Ohjaaja Josephine Halbert vieraana.
Touch of Red

Touch of Red

Ilderton, Neil Lyhytelokuvien Méliès-kilpailu / Méliès Competition for Short Films 2010
Ohjaaja Neil Ilderton vieraana
Toy Story 3

Toy Story 3

Unkrich, Lee
Paraatipaikalla / Headline Features
2010
 
Die Tür

Tür, Die

The Door
Saul, Anno
Méliès d'Argent -voittaja / Méliès d'Argent Winner
2010
 
U2 Rattle and Hum

U2 - Rattle and Hum

 Joanou, Phil
Ulkoilmaesitys / Outdoor Screening
2010
2010 ulkoilmaesitys / Outdoor Screening
Uomo che verrà

Uomo che verrà, L'

The Man Who Will Come
Diritti, Giorgio
EC Selection
2010
 
Urville

Urville

Christlieb, Angela
Dokumentit / Documetaries 2010
Ohjaaja Angela Christlieb vieraana.
           


Vanhat ohjelmakirjat /

Old Catalogues


Täältä voit ladata Espoo Cinén takavuosien ohjelmakirjoja PDF-tiedostoina /
Here you can download Espoo Ciné catalogues from previous years as PDF files
pdf EC 2011 Ohjelmakirja / Catalogue (19.3 MB)

Vanhat ohjelmakartat /

Old Screening Schedules


Täältä voit ladata Espoo Cinén takavuosien ohjelmakarttoja PDF-tiedostoina /
Here you can download Espoo Ciné screening schedules from previous years as PDF files

pdf EC 2012 Ohjelmakartta / Screening Schedule (1.73 MB) / pdf EC 2012 tulostettava ohjelmakartta / Printable (1023 KB)

pdf EC 2011 Ohjelmakartta / Screening Schedule (1.77 MB)

pdf EC 2010 Ohjelmakartta / Screening Schedule (832 KB)

pdf EC 2009 Ohjelmakartta / Screening Schedule (248 KB)

Ylös/Up

 
Logo

Erotinviiva

Löydä elokuva

Palkkien rako
facebook Block not found.

Yhteystiedot /
Contact Information:

Espoo Cinén lipunmyynti/
Espoo Ciné Box Office

Puhelin / Tel.:
(09) 8165 7215

Espoo Cinén festivaalitoimisto /
Espoo Ciné IFF Festival office

Puhelin / Tel.:
+358 (0)9 466 599

Sähköposti / Email:
office(at)espoocine.fi

Postiosoite / Postal address:
PL 95 / PO Box 95,
FI-02101 Espoo, Finland

Käyntiosoite / Street address:
Tapiolan keskustorni, 2. krs, Tapiontori 1
02100 Espoo, Finland